Bir Ülke Daha Enerji Krizi Nedeniyle Kripto Madenciliğini Yasakladı

Çin’in geçtiğimiz yıl kripto para madenciliğine yönelik kapsamlı yasağı, Bitcoin’in hash gücünün dünya çağında dağılımına yol açtı. Ancak özellikle kış mevsiminin başlaması ile birlikte bazı ülkelerde büyüyen enerji krizleri yükseldi.

Kosova, Madencilik Operasyonlarını Yasakladı

Diğer birçok ülkenin eğilimini tkaip eden Kosova hükümeti, enerji kıtlığı sorunlarını çözmek amacıyla ülkede kripto madenciliğini yasakladı. Yerel basında çıkan haberlere göre Kosova Ekonomi Bakanı Artane Rizvanolli, enerji temini için acil önlemler teknik komitesinin tavsiyesi üzerine tüm kripto madencilerine faaliyet durdurmasını emretti.

Bu karar, ülkenin elektrik arzının son aylarda kritik seviyelerin altına düşmesi ve en yoğun kullanım saatlerinde bile elektrik kesintilerinin uygulanmasını tetiklemesi sonrasında alındı. Ayrıca Rizvanolli, kripto madenciliğine karşı bu enerji önlemlerinin alındığı tavsiyelere dayanarak durumu değerlendirmek adına hükümet tarafından bir teknik komite kurulduğunu kaydetti.

Yasağın kontrolü amacıyla hükümet, madencilik faaliyetlerinin yürütüldüğü yerleri araştıracak ve derhal askıya alınmasını sağlayacak olan kolluk kuvvetlerinden yardım alacak. Söz konusu raporda bakanın şu sözleri kaydedildi: “Bu eylemde, Kosova Cumhuriyeti vatandaşlarına daha fazla yük bindirmeden enerji krizinin üstesinden gelmek için potansiyel beklenmedik veya uzun vadeli elektrik üretim kapasiteleri, enerji iletim veya dağıtım kapasiteleri eksikliğini ele almayı amaçladık.”

Enerji Kıtlığı Sorunu

Bitcoin uzun süredir çevresel olarak sürdürülemez olduğu ve ülkelere enerji yükü getirdiği için eleştiriliyor. Son tahminlere göre Bitcoin üretimi yılda yaklaşık 91 terawatt-saat elektrik tüketiyor. Bu nedenle yakın geçmişte birçok ülke eski enerji seviyelerine geri dönmek adına Kosova’nınkine benzer adımlar attı.

Bitcoin hash oranına en büyük ikinci katkıyı sağlayan Kazakistan, toplam enerji üretim kapasitesinin %8’ini kullanabilen kripto madenciliği nedeniyle ülkenin elektrik şebekesinde yük olduğunu bildirdi. Bu durum yetkilileri tüketimi sınırlandırmak adına hızlı önlemlere sevk ederken enerji kotalarını yürürlüğe koymaya itti.

Bununla birlikte benzer sorunları ele almak isteyen diğer hükümetler sırasında Rusya ve Arjantin bulunuyor. Bundan bağımsız olarak Bitcoin hash oranı yılın ilk gününde 209.39 EH/s ile yeni bir rekor kaydetti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

OpenSea, 13,3 Milyar Dolarlık Değerleme İle C Serisi Finansman Turunda 300 Milyon Dolar Topladı!

Sonrakini Oku

Goldman Sachs’tan Bitcoin Değerlendirmesi: BTC’de 100.000 Dolarlık Fiyat Beklentisi Gerçekleşecek mi?

Bir Cevap Yazın