Bir Sahte ICO Daha Ortaya Çıktı

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yetişkin eğlence pazarı Fantasy Market’in kurucusu Jonathan C. Lucas‘ı sahte bir ICO düzenleyerek insanları dolandırmakla suçladı.

23 Eylül’de SEC’in yayınladığı belgelere göre Lucas, 100’den fazla yatırımcıdan Fantasy Market’in kayıtlı olmayan dijital menkul kıymet değerleri için sahte bir şekilde 63.000 dolar topladı. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı:

Şikayet belgelerinde iddia edildiği gibi Lucas çok sayıda yatırımcıyı ICO’ya katılmaya ikna etmek için hem whitepaper’da hem de online olarak çok fazla maddi yanlış açıklama yaptı. Diğer iddialar arasında, Lucas’ın yetişkin eğlence içerikleri üreten platformun ‘working-beta’ versiyonu için aslında olmayan bir ekibi varmış gibi gösterdiği yer alıyor. Yatırımcıların şikayetleri üzerine Lucas, topladığı fonları yatırımcılara iade etti.

15.000 Dolarlık Ceza

Yapılan açıklamalarda SEC’in davasının Manhattan federal bölge mahkemesinde yapıldığı belirtiliyor. Bunun yanında Lucas’ın sahtecilikle mücadele ile ilgili çeşitli menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. Ayrıca Lucas’ın ortaya atılan iddialar ve suçlamalar kapsamında 15.000 dolarlık bir ceza ödemesi gerektiği de ifade ediliyor.

Sahte ICO’lar

Bunların yanında SEC daha önce de defalarca sahte olduğunu düşündüğü ICO projelerine karşılık suçlamalarda bulunmuş ve davalar açmıştı. Örneğin 11 Ekim 2018’de SEC, Blockvest LLC adlı bir şirketin yönettiği ICO’yu durdurma kararı aldığını açıklamıştı. SEC projenin yatırımcıları yanlış yönlendirdiği gerekçesiyle bu kararı aldığını ifade etmişti.

Öte yandan 2017 yılında büyük bir yükseliş yaşamış olan ICO projelerinin 2018 yılında durulduğunu gördük. Araştırma analisti Larry Cermak bu konuyla ilgili Ağustos ayında yaptığı yorumlarda 2017 yılında yaşanan ICO patlamasının bir daha gerçekleşmeyeceğini ifade etmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Binance Bir İlke İmza Attı!

Sonrakini Oku

Dev Firma, Libra Konusunda Facebook İle İş Birliğine Hazır!

Bir Cevap Yazın