Bir Milyarder Daha Yüklü Bitcoin (BTC) Alımı Yaptı

Meksika’nın en zengin ikinci kişisi olarak bilinen Ricardo Salinas Pliego, lider kripto para birimi Bitcoin‘e (BTC) yatırım yapan en güncel isimlerden birisi oldu. Milyarder isim Bitcoin’e likit portföyünün %10’u ile yatırım yaptığını açıkladı. Takipçilerine de kendi ayak izlerinden ilerleme tavsiyesinde bulunan Pliego, bunun itibari paraya karşı bir önlem olduğunu açıkladı.

Meksika’nın En Zengin İkinci Kişisi Bitcoin’i Seçti

Pliego’nun toplam varlığının 11,9 milyar dolardan fazla olduğu biliniyor. Bu da kendisini Bitcoin’e yatırım yapan en güncel milyarder haline getirmekte. Özellikle 2020 yılında Bitcoin yatırımı yapan çok fazla milyoner, milyarder ve hatta kurumsal şirket oldu. Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Latin ülkelerinde bankaların bedava itibari para dağıttığını belirten milyarder isim, itibari paraların zamanla değersiz hale geldiğini savundu.

Yatırım portföyünü her zaman çeşitlendirmek gerektiğini ifade eden tecrübeli isim, Bitcoin yatırımını da tam olarak bu sebeple tercih ettiğini vurguladı. Lider kripto para biriminin önümüzdeki yıllarda yine parabolik bir yükseliş ile altı haneli seviyelere ulaşması birçok kişiye göre oldukça mümkün. Kurumsal yatırımcıların yüklü BTC yatırımı yapması da buna olan inançlarını ortaya koymakta.

İtibari Paralar Değer Kaybediyor

Pliego’nun tam olarak hangi Latin ülkesini ifade ettiği bilinmese de bunun Venezuela olması bir hayli olası. Venezuela ve Arjantin gibi ülkelerde itibari paranın değeri tamamen kayboldu ve insanlar varlıklarını koruyabilmek için ya alternatif paralara ya da Bitcoin gibi varlıklara yöneliyor. Bitcoin’in Venezuela ve Arjantin içerisinde çok sağlam bir yatırımcı kitlesine sahip olmasının temel sebebi de bu.

Kripto Paralar Artık Kurumsal Garanti Altında

Ancak tabii ki Bitcoin’i savunanlar olduğu gibi buna karşı olanlar da bulunuyor. Twitter üzerinden Pliego’nun yaptığı açıklamaya gelen bazı yanıtlara bakıldığında, kripto paraların hala “çok tehlikeli ve balon” olduğu vurgusunun yapıldığı görülüyor.

Kripto paralar kesinlikle çok tehlikeli ve volatil olsalar da bunların balon olmadığı özellikle 2019 yılından sonra net bir şekilde anlaşıldı.

Kurumsal firmaların halka açık bir şekilde Bitcoin yatırımı yapıp bunları duyurması da en büyük kanıtlar arasında gösteriliyor. Bitcoin, eşler arası alım satım için piyasaya sürülse de şu an en iyi varlık koruma yatırımlarından birisi halini aldı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Analistler Ripple’dan Umutlu: “XRP Artık Yükselişe Hazır!”

Sonrakini Oku

Ethereum Bekleneni Yaptı: ETH Fiyatı 500 Doları Geride Bıraktı!

Bir Cevap Yazın