Bir Borsanın Kurucusu Daha Gözaltında, Para Çekme İşlemler Durduruldu

Çin’deki kripto borsaları hakkında sık sık gündemde olan konuları ele alan Çinli gazeteci Colin Wu, başka bir Çin borsasının çalışmalarının askıya alındığını Twitter üzerinden açıkları. Ortaya çıkan bilgilere göre, Hong Kong’da bulunan CEO Global borsasının kurucusu aleyhindeki soruşturma sürerken polis tarafından tutuklandı.

“Bu Beklenen Bir Haberdi”

Colin Wu yaptığı açıklamalarda küçük ölçekli bir Çinli borsa olan CEO Global’in Çin’de kapatılmasının beklendiğini dile getirdi. Çünkü yetkililer daha önce banka kartlarının askıya alınmasının ardından borsa kurucusunun gözaltına alınması bu düşünceleri uyandırmıştı.

Yapılan açıklamalara göre borsa kurucusu banka kartları ile büyük miktarda kara para akladı ve bunun sonucunda soruşturmaya alındı. Soruşturmanın 15 gün sürmesi bekleniyor.

Para Çekme İşlemleri Askıya Alındı

Konuyla ilgili yaptığı başka bir paylaşımda Wu, borsada kripto para çekme işlemlerinin askıya alındığını ifade etti. Çünkü daha önce de yaşandığı gibi borsa kurucusu, borsanın soğuk cüzdanlarının anahtar sahibi ve bu sebeple soğuk cüzdanlara erişilemiyor.

Yapılan açıklamalara göre borsa bu sebeple sıcak cüzdanlardaki para çekme işlemlerini de durdurdu. Bunlara ek olarak bazı kullanıcılar borsa yetkililerinin bu durumu borsadaki fonları çalmak için kullandığını ifade ediyor.

Öte yandan OKEx‘in kurucusu da geçtiğimiz haftalarda polis tarafından soruşturma için göz altına alınmış ve iki hafta boyunca görülmemişti. O dönemde benzer bir durum OKEx’te de yaşanmıştı. OKEx para çekme işlemlerini çok uzun bir süre sonra ancak Kasım ayının sonunda yeniden başlatabilmişti.

Banka Kartlarının Askıya Alınması

Bu yıl, Çin Merkez Bankası (PBOC) kara para aklamaya karşı adımlar atmaya başladı. Ancak PBOC, belirli operasyonları daha küçük bankalara ve finans kurumlarına devrediyordu. Bankalar, aralarında özellikle China Merchants Bank ile OTC yatırımcılarının ve diğer kripto kullanıcılarının kartlarını dondurmaya başladı.

Bu önlemler sadece kripto kullanıcılarını etkilemekle kalmadı, diğer şüphelilerin hesapları da banka kartlarını kullanmalarını önlemek için kara listeye alındı.

Kripto para ekosisteminde zaman zaman benzer dondurmalarla ve kartların ya da banka hesaplarının kapatılması ile karşılaşıyoruz. Bu durum muhtemelen ekosistemin çok yeni ve bazıları tarafından mevcut geleneksel sisteme bir tehdit olarak görülmesi ile alakalı olabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

ABD’nin En Büyük Borsasında XRP Müjdesi ve Uyarısı!

Sonrakini Oku

Ripple’da Korkutan Satış: XRP Fiyatı Düşüşe Geçer Mi?

Bir Cevap Yazın