Bir Başka Rug Pull Daha: Bu Sefer NFT Evreninden!

Her sektörde olduğu gibi dolandırıcılık faaliyetleri kripto dünyasında da bulunuyor. Bu dolandırıcılık faaliyetlerinden bir tanesi de kripto dünyasında rug pull olarak karşımıza çıkıyor. Rug pull’a bir örnek de NFT dünyasından geldi. Wanderverse NFT koleksiyonun sahipleri, rug pull yaparak ortadan kayboldular.

Bu dolandırıcılık senaryosu her seferinde aynı şekilde ilerliyor. Proje sahipleri, öncelikle cazip ödüllerle yatırımcıları cezbediyor, gerçek olamayacak kadar büyük oranda karlarla yatırımcılara vaat veriyor ve sonra projeyi sonlandırıp ortadan kayboluyorlar. Yatırımcıların paraları da bu proje sahipleriyle beraber bilinmezliğe karışıyor.

NFT Rug Pullu

Altcoin ve özellikle giderek popülaritesi artan şaka coinlerde rug pull sıkça karşılaşan bir olay. Ancak NFT dünyasında rug pull yapılması nadir olarak karşımıza çıkıyor ve şaşırtıyor. NFT’lerde farklı olan ise, yatırımcılar NFT’leri halen cüzdanlarında bulundurabiliyor ancak NFT’nin değeri proje sahipleri tarafından verilen vaatler yerine getirilmediğinden değersizleşiyor.

Başka bir deyişle, yatırımcılar mintleyip NFT’lerini satın aldıktan sonra kötü niyetli proje sahipleri, yatırımcılarına vadettikleri token, metaverse projeler vb artı getiri sağlayacak eylemleri yapmıyor ve yatırımcılardan topladıkları paralarla kaçıyor. Bu yaşanırken proje sonlanıyor ve ilgili tüm platformlar kapatılıyor.

Rug Pull Sonrası Hesapları Kapatma

Wanderverse NFT de aynı yolu izliyor. Yatırımcıları özellikle Twitter’da rug pulla maruz kaldıklarını ve Wanderverse’ün Twitter adresinin ve web sitesinin kapalı olduğunu belirtiyor. Aynı şekilde rug pull ve scam eylemlerini izleyen bir platform olan PeckShieldAlert de Wanderverse NFT projesinde rug pull olduğunu belirtiyor ve yaklaşık 188 Ethereum (ETH) çalındığını vurguluyor.

Yatırımcılar, yatırımlarını yapmadan önce projenin güvenirliğini mutlaka araştırmalıdır. Güvenirliği ölçmek için web sitesi ve reklamların kalitesi sorgulanabilir ve ilgili piyasanın likiditesine de mutlaka bakılmalıdır. Ayrıca ponzi şeması çizen yüksek karlı projelere de daha fazla önyargı ile bakılmalı ve mutlaka meşrutiyetini kanıtlamış projeler seçilmelidir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bill Gates’den Bitcoin (BTC) Yorumu: Yatırım Yapılmalı mı?

Sonrakini Oku

Tether (USDT) Güvenilir Değil Mi? Dev Şirketten Şok Hamle!

Bir Cevap Yazın