Binance’nin Son Günlerdeki Yükselişi, Piyasaya Zarar Verir Mi?

Şüphesiz dünyadaki bütün kripto para yatırımcılarının tanıdığı ve belki de hesaba sahip olduğu kripto para borsalarından birisi haline gelen Binance, bu başarısının büyük bir kısmını 2018 yılının ikinci yarısından itibaren planladığı ve hayata geçirdiği projelerine borçlu.

Binance’nin Piyasaya Katkıları

2018 yılının ortalarında kendi merkeziyetsiz borsası Binance DEX ve blockchain ağı Binance Chain‘i duyuran borsa, 2019 yılında bir süredir pasif olan Binance Launchpad platformunu devreye sokarak adeta turnayı gözünden vurmayı başardı. 2019 yılında ilk olarak Tron’un BitTorrent Token (BTT) satışını yapan Binance, söz konusu token’in ICO satış fiyatına göre %483artış yaşamasını sağladıİkinci olarak satışa sunulan Fetch.AI ICO tarihinden sonra %119, üçüncü olarak satışa sunulan Celer Network ise ICO fiyatından sonra %213 gibi bir yükseliş elde etti.

Binance’nin başlattığı IEO trendi diğer borsalar tarafından kullanılsa da, bundan en çok fayda elde eden kendi platform token’ini top 10 en büyük kripto para birimi arasına sokmayı başaran Binance oldu gibi duruyor. 2019 yılının Ocak ayı başlarında 6 dolarlık birim fiyata sahip olan Binance Coin (BNB), basın saatine göre 23.89 dolara kadar çıktı ve bunun büyük bir kısmı Binance Launchpad sayesinde mümkün oldu.

Binance bu yenilikle de yetinmedi ve 18 Nisan tarihinde resmen açılışını yaptığı Binance Chainisimli kendi blockchain ağı ile de dokunduğunu altına çevirmeye devam etti. Basın saatine göre Binance Chain bünyesine entegre edilen üç kripto para biriminden olan Mithril (MITH), Red Pulse Phoenix (PHX) ve Enjin Coin (ENJ) de ciddi bir yükseliş elde etti.

Binance’nin Yükselişi ve Bunun Tehlikeleri

Tabii ki Binance’nin yaptığı spesifik pumplar ilgili kripto para birimleri için olumlu olsa da, tek bir platformun bu kadar güçlenmesi, kripto paraların merkeziyetsiz yapısına ve insanların kendi ekonomik özgürlüklerine sahip olmasına ters düşmekte.

Binance’in yanı sıra herhangi bir platformun kripto para dünyasında tekelleşmesi, Satoshi Nakamoto‘nun Bitcoin‘i (BTC) tasarlarken kesinlikle gerçekleşmesini istemediği yegane olaylardan birisi olabilir. Bu durum geçtiğimiz günlerde Binance’nin Bitcoin SV‘yi (BSV) delist ederek inanılmaz düşüşe neden olmasında da görülebildiği üzere, gerçekten olumsuz ve korkutucu sonuçlara gebe olabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin ve Kripto Para Alım-Satım İçin Otomatik Trading Botları

Sonrakini Oku

Binance Haberi, Bu Kripto Paraya Yaradı: Artış Yüzde 100!

Bir Cevap Yazın