Binance’ı Sarsan Sızıntı: 1 Milyar İnsanın Verileri Satışa Çıkarıldı

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance‘ın CEO’su Changpeng Zhao, borsanın tehdit istihbaratının dark web’de 1 milyardan fazla insanın kişisel bilgilerinin satışa sunulduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

Çin’in En Büyük Veri Sızıntısı

Changpeng Zhao, sızdırılan veriler arasında isimler, ulusal kimlik numarası, adres, polis ve tıbbi kayıtlar gibi önemli verilerin yer aldığını ve veri sızıntısının bir Asya ülkesinden olduğunu söyledi. İddiaya göre, veriler Çin vatandaşlarına ait.  Zhao, Binance’in veri sızıntısından etkilenen kullanıcıları korumak için güvenlik önlemlerini artırdığını belirtti.

ChinaDan adlı bir hacker veya hacker grubu, çevrimiçi bir forumda yaptığı anonim paylaşımda, Şanghay Ulusal Polisi‘nin veritabanının saldırıya uğradığını iddia etti. Hacker, Binance CEO’sunun belirttiği gibi, bir milyar Çin vatandaşı hakkında 23 TeraByte boyutunda veriye sahip olduğunu öne sürdü. Yüksek boyuttaki verilerle hack, Çin’in en büyük veri sızıntısı olduğu anlamına geliyor. Hacker, veriler için 191 bin doların üzerinde bir değere sahip 10 Bitcoin istiyor. Birçoğuna göre, istenen fiyat hack ile ele geçirilen verilerin değerine kıyasla oldukça düşük.

Şanghay Polisi veya Çin siber suç yetkilileri konuyla ilgili yorum yapmamış olmalarına rağmen, hacker, güvenilirlik kazanmak için bazı bilgileri açık bir şekilde paylaştı ve veritabanından 750 bin dosya içeren üç farklı veri seti ortaya koydu. İlk veri seti muhtemel teslimat yerlerinden, ikinci veri seti polis arama kayıtlarından ve üçüncü veri seti ise adres, boy ve cinsiyet gibi bilgilerden oluşuyor.

Binance, Tehdit Güvenilirliğini Doğruladı

Binance CEO’su Zhao, tehdit istihbaratının dark web‘deki satışı tespit ettiğini iddia etti. Ayrıca, ihlalin bir devlet kurumu tarafından dağıtılan esnek aramadaki bir hatadan kaynaklandığını belirtti.

Bu yılın başlarında Binance, Ulusal Siber Adli Tıp ve Eğitim İttifakının bir parçası olan ilk kripto para şirketi oldu. NCFTA’nin 2 milyar doların üzerinde kaybı önlediğini iddia ediyor. Geçmişte Binance, yarım milyar doların üzerinde fidye yazılımının aklanmasından sorumlu kötü niyetli bir grup olan FancyCat’in kaldırılmasında önemli bir rol oynamıştı.

Kripto para borsasının CEO’su, veri sızıntısından potansiyel olarak etkilenen tüm kullanıcıları korumak için güvenlik önemlerini artırdıklarını açıkladı.

 

Kaynak: Cointurk

 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Baller Apes Club NFT Kurucusu Ispatlanırsa 40 Yıl Hapis Yatacak

Sonrakini Oku

NFT Dünyasında Bir Otomobil Devi Lotus

Bir Cevap Yazın