Binance US, XRP’yi Platformdan Kaldırıyor!

Ripple davasının etkileri görülmeye devam ediyor. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birçoğu XRP işlemlerini durdurduğunu açıklasa da Binance tarafından bu konuda herhangi bir açıklama paylaşılmamıştı. Binance US ise bu konudaki sessizliği bozdu ve XRP’nin platformdan liste dışı edildiğini belirtti.

XRP’ye Binance US Darbesi

Binance US‘in gönderisinde 13 Ocak 2021 tarihinden itibaren XRP işlemlerinin tamamen durdurulacağı ve borsaya XRP bile gönderilemeyeceği belirtildi. Binance buna rağmen XRP çekmek isteyen kişilerin bundan daha uzun bir süreye sahip olacağını belirtti.

Binance’in asıl kripto para borsası Binance Global’in bu konuda bir açıklama yapmaması ise beklenen bir gelişme. Binance Global, diğer kripto para borsaları arasında en çok XRP ticari hacmine sahip platformlardan birisi olarak görülüyor. Çok kısa bir süre önce piyasaya giriş yapan Binance US ise bu konuda Binance Global’in bir hayli gerisinde.

Ripple Yöneticileri Fiyatı Toparlayamadı

Ripple yöneticileri tarafından yapılan olumlu açıklama sonrası XRP fiyatı yükselişe geçse de gelen kötü haberler XRP fiyatını yeniden aşağıya çekti. XRP/USD işlem çifti bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla %4,29 düşüş yaşadı. XRP fiyatının yeniden 0,205 dolar seviyesine kadar gerilemesi ise yatırımcılarda paniğe sebep olabilir.

XRP yatırımcılarının bir kısmı ise aslında bu haberin olumlu olduğunu vurguluyor. XRP için en kötü haberlerden birisi olarak görülen Binance’in ilgili kripto parayı liste dışı bırakması, kesinlikle beklendiği gibi etki etmedi. Binance’in buna sessiz kalması ve sadece Binance US’in böyle bir karar vermesi XRP için düşüşü biraz daha azalttı gibi gözüküyor.

Binance Global Sessiz Kaldı

Binance’in XRP’yi delist edeceği haberinin gelmesi ise Coinbase veya Bitstamp borsaları kadar kötü bir etki yaratabilir. Şu an için Binance’i delist etmeyen ABD merkezli tek kripto para borsasının Kraken olduğu gözüküyor. Bugün Coinbase kripto para borsasına XRP satışları yüzünden açılan dava ise Kraken’in haberinin de yakında gelmesine yol açabilir.

Ripple davasının böyle bir etki yaratacağı bekleniyor olsa da birkaç hafta önce 0,80 dolara kadar çıkabileceği düşünülen XRP’nin 0,20 dolar seviyelerinde cebelleşmesi, kripto para sektörünün durumunu çok net bir şekilde ortaya koyuyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Binance’den Alkış Alan Hareket: Kullanıcıların Zararı Karşılanacak

Sonrakini Oku

Ünlü Analist Tom Lee’den 2021 Yılına Damga Vuracak Bitcoin (BTC) Tahmini

Bir Cevap Yazın