Binance İçin Çember Daralıyor, Borsa Hakkında Mağdur Şikayetleri Yağıyor!

Amerika Federal Ticaret Komisyonu (FTC) küresel ölçekte en büyük kripto para borsası hakkında çok fazla şikayet alındığını söylüyor. İngiltere bankalarının kurduğu baskı gittikçe artarken Binance için çember gittikçe daralıyor. Kanada, Japonya, İngiltere ve daha birçok ülke Binance borsasına karşı cephe almış durumda, tüm bu olumsuzluklar merkezsiz borsalara (DeFi) ilgiyi artırıyor.

Binance Hakkında Şikayet Var

İngiliz banka Santander tarafından askıya alınan Binance ödemeleri borsanın daha zor günler yaşayabileceğine işaret ediyor. Amerika Birleşik Devletleri düzenleyicisi Federal Ticaret Komisyonu (FTC) yaptığı açıklamada son bir yıl içerisinde 760 Binance şikayeti aldıklarını duyurdu. Changpeng Zhao (CZ) dünyanın dört bir yanından gelen bu baskı karşısında ne yapacak gerçekten merak konusu oldu.

CZ yakın zamanda yaptığı açıklamada yasalara uyumluluk ekiplerini 5 kat büyüttüklerini ve gerekli çabayı harcadıklarını söylemişti. Ancak bunlar yeterli olmuyor gibi görünüyor. Özellikle Binance Global üzerinden hizmet verdiği ülkeler sıkı yaptırımlara hazırlanıyor. Binance borsasını bir an önce her ülke için yerel şirketler oluşturarak tüm uyumluluk şartlarını yerine getirmesi gerekiyor. Günlük 25 milyar dolar takas işlemine aracılık etmenin elbette böyle bir bedeli oluyor.

Binance Müşterileri Ödeme Çekemiyor

Federal Ticaret Komisyonu’na gelen şikayetlerin başında belli bir rakamın üzerinde yatırım yapan kullanıcıların paralarını çekemediği yönünde. Evet belli bir rakamın üzerinde fonlar borsadan çekilemiyor ve komisyona şikayette bulunuyor.

Kullanıcıların şikayet detayları şu şekilde;

“Binance borsasın da ciddi fonlarımız bulunuyor ancak şüpheli etkinlik koduyla profilimiz damgalandığı için paramızı çekemiyoruz. Tüm KYC ve diğer kimlik doğrulama prosedürlerini yerine getirmemize rağmen para çekme talebimize olumlu dönüş olmuyor”

Bunun dışındaki şikayetlerin çoğunluğu müşteri destek hizmetleriyle ilgili, kullanıcılar borsanın destek hizmetlerine ulaşmak isterken dolandırıldıklarını söylüyor. Ancak özellikle sosyal medya üzerinde bu konu sık yaşanıyor. Bankalar dahi müşterilerini bu tarz mağduriyetlerden koruyamıyor.

Binance ve Kara Para Aklama

CZ’nin Binance borsası DOJ ve IRS tarafından kara para aklama soruşturmasında yani en azından bu süreçlerde yardımının olup olmadığı araştırılıyor. Öte yandan İngiliz Bankaların “müşterilerini korumak” için Binance ödemelerini peş peşe askıya alması kripto para piyasalarını tedirgin ediyor.

Her ihtimale karşı yatırımcılarınızı farklı borsalara dağıtmanız ve riski azaltmanız yararlı olacaktır. Ayrıca Binance Global hesaplarınızdaki varlıkları Binance Türkiye borsasına taşımanız da ülkemizde muhatap bulabilmeniz için önemlidir. Elbette Binance yıllardır güvenirliğini kanıtlamış kurumsal bir yapı ancak yatırımcılar her zaman en kötüsüne hazırlık yapmak zorunda, ülkemizdeki regülasyonların oturmasıyla birlikte yerel borsalar da tercih edilebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Elon Musk Kolları Sıvadı Dogecoin (DOGE) Geliştirmeleri Başlıyor

Sonrakini Oku

Bu Araştırma İngiltere Vatandaşlarının Kripto Tercihini Gözler Önüne Seriyor! Sonuçlar Harika

Bir Cevap Yazın