Binance CEO’sundan İddialı Ethereum (ETH) Açıklaması

Binance, ticari hacme göre dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi konumunda. 2017 yılında kripto para sektörüne giriş yapan ancak o tarihten beri yükselişini sürdüren Binance, kısa süre içerisinde kendi kripto para birimini, kendi blockchain ağını ve kendi merkeziyetsiz ağını piyasaya sürdü.

Ethereum Kıyaslaması Devam Ediyor

Binance, toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum ile ise kendi ağı konusunda bir rekabet içerisinde. Daha önce Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin ile “hafif atışmalar” yaşayan Binance CEO’su, şimdi ise bunu bir adım ileri götürmeye kararlı gibi gözüküyor.

Changpeng Zhao, Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin işlem başına 155 dolara kadar çıktığını vurguladı. Binance Smart Chain ağındaki işlem ücretlerinin ise buna karşı sadece 0,15 dolar olduğunu vurgulayan Changpeng Zhao, ağın %100 uyumlu olduğunu da vurguladı. Özellikle DeFi sektörü söz konusu olduğunda Binance ve Ethereum arasında sağlam bir rekabet olduğu görülüyor.

Binance CEO’sundan İşlem Ücreti Kıyaslaması

Binance CEO’su Ethereum tabanlı DeFi ekosistemini kopyalamak için elinden geleni yapıyor ve attığı tweetler de bunun kanıtı. CZ’nin birkaç saat önce bir kullanıcı tarafından paylaşılan “ETH işlem ücreti 157 dolar iken BNB işlem ücreti 0,15 dolar” tweetini de paylaşması bu tezi destekliyor.

changpeng zhao binance

Ethereum’un en büyük sorunlarından birisi ölçeklenebilirlik olarak biliniyor. İşlemler arttığında ve yoğunluk başladığında sınırlı kapasiteye sahip olan ETH iyice tıkanıyor. Ethereum ağının bu tıkanıklığı zaman zaman birçok kripto para projesinin Ethereum Katili olarak anılmasına yol açsa da hiçbiri henüz ETH’nin yerini alamadı.

Ethereum’un Hacmi Rekor Kırıyor

Ethereum’un son 24 saat içerisindeki ticari hacmi 72 milyar doların üzerine çıkarken Binance Coin sadece 1 milyar dolarlık ticari hacme sahip. Bu da Ethereum ağındaki işlem yoğunluğunun neden bu kadar fazla olduğunu ortaya koyuyor. Öte yandan Ethereum’un rakibi olan BNB, DOT, ADA ve TRX gibi kripto paraların ağlarında ciddi bir yoğunluk bulunmuyor.

Ethereum 2.0’nin geliştirilmeye başlaması ise bu yoğunluğun geçmesine yönelik önemli bir adım. ETH 2.0 ile beraber ağın işlem kapasitesinin saniyede 100.000 olacağı vurgulanmakta. Bu durum, CZ’nin eleştirel açıklamalarına da kesin bir şekilde son getirebilir .

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple (XRP) Yatırımcıları İçin Umut Bitmedi: Dev Borsadan XRP Desteği Açıklaması!

Sonrakini Oku

JP Morgan Açıkladı: Bitcoin (BTC) Fiyatı Uzun Vadede 146.000 Dolar Olabilir

Bir Cevap Yazın