Bill Gates’den Bitcoin (BTC) Yorumu: Yatırım Yapılmalı mı?

Çok sayıda ünlü ve teknoloji devi Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerine yatırım ve ortaklık projesi yaparken, Bill Gates bu konulara sıcak bakmadığını belirterek hepsinden ayrılıyor. Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Bitcoin’e yatırım yapılmamasını söylüyor ve özellikle Elon Musk kadar paranız yoksa dikkatli olun diye iletiyor.

Elon Kadar Zengin Değilseniz Dikkat

Ayrıca Bill Gates, Tesla CEO’su Elon Musk kadar büyük para sahiplerinin bir tweetinin bile volatiliteyi etkileyebileceğini söylüyor ve bu yüzden Bitcoin’e daha temkinli yaklaştığını iletiyor. Gates, Musk’ın tonlarca parası olduğunu ve Bitcoin’in yukarı veya aşağı eğilimlerinin kendisinde endişe yarattığını da bildiriyor. Ayrıca Gates, yeteri kadar yatırım parası olmayan kişilerin, bu akımları takip etmesiyle zarara uğrayabileceğini de ekliyor. Başka bir deyişle Gates, eğer Musk kadar paranız yoksa Bitcoin’e girmeyin diyor. Forbes raporlarına göre 233 milyar dolarlık net değeri ile dünyanın en zengin insanı olan Musk, Bitcoin (BTC) ve Dogecoin (DOGE) hayranı olmasıyla biliniyor.

Bunlara ek olarak Gates, kripto para birimlerinin düzenlemeye ihtiyacı olduğunu da söylüyor. Gates, özellikle Bitcoin ve diğer kripto birimlerinin merkezi olmadıkları ve volatilite sahibi oldukları için risk taşıdığının altını çiziyor ve yatırımcıların buna uygun olarak feda edebilecekleri miktarlarla işlem yapmaları gerektiğini savunuyor.

Kripto Düzenlemeleri Yolda

Gates, dijital para birimleri için kendi vakıflarının da işlemler yaptığını ancak anonimliği kaldırarak işlemleri kimin yaptığının görülebildiğini iletiyor. Tüm söylediklerinin aksine Bill Gates, özellikle yardıma ihtiyacı olan ülkelere bağış yaparken ve büyük miktarlarda paraları transfer ederken kripto para birimlerinin önemli ve daha iyi bir yol olduğunu da iletiyor.

Ancak bilindiği üzere Amerika Başkanı Biden, düzenlemeler için yeşil sinyali yaktı ve yürütme emrini imzaladı. Bu yürütme emri ile yatırımcıların korunması, finansal istikrar, yasadışı faaliyetlerin engellenmesi, Amerika’nın kripto piyasasında liderliği eline alması ve gelişen teknolojinin takip edilmesi planlanıyor. Analistler ve uzmanlar, altcoinlerin dolandırıcılık açısından yüksek risk taşıdığını belirtiyor ve sıkça yatırımcılar uyarılıyor. Ancak bu ve benzeri düzenlemelerle bu faaliyetler de son bulabilir ve yatırımcılar daha rahat nefes alabilir.

 

Kaynak: Cointurk

 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ark Invest CEO’su, “DeFi” Ekosisteminin Gelişimini Değerlendirdi! Metaverse Vurgusu da Dikkat Çekti!

Sonrakini Oku

Bir Başka Rug Pull Daha: Bu Sefer NFT Evreninden!

Bir Cevap Yazın