Bilim Kurgu Filmleri Blockchain Sayesinde Gerçek Olabilir Mi?

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, şimdiye kadar yalnızca bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz senaryoların Blockchain teknolojisi sayesinde gerçekleşebileceğine inanıyor.

Fütüristik Hayaller

İnsanoğlu en başından beri hayaller kurarak özellikle filmlerde fütüristik dünyalar inşa ettiler. Örneğin dünyayı uzaya bağlayabilecek asansörler asla gerçekleşmeyecek fantezi dünyaları olarak görüldü. Ancak bazı fikirler şu anda hayatımızda olan teknolojiyle mümkün hale gelebilir…

Binance kripto para borsasının CEO’su ve kripto para endüstrisindeki en etkili kişilerden biri olan Changpeng Zhao, bu tür projelerin Blockchain sayesinde artık mümkün olduğunu ve küresel çapta finanse edilmeleri gerektiğine inandığını ifade ediyor.

Her ne kadar Zhao dünya ile uzayı birbirine bağlayacak bir asansör projesi hakkında olumlu ya da olumsuz görüş bildirmese de bazı bilim insanları bunun mümkün olabileceğine inanıyor. İki yüksek lisans öğrencisinin Eylül ayında yayınladığı çalışma bu düşünceleri destekler nitelikte. Öğrenciler projelerinde Ay’dan Dünya’nın uydu seviyesindeki yörüngesine uzanan bir “uzay asansörü” oluşturma fikrini ortaya attılar.

Yapılan açıklamalara göre günümüzdeki teknoloji bu projenin gerçekleşmesi için yeterli. Asansör geliştirme şirketi olan LiftPort Group‘un yöneticisi Michael Laine de bunun mümkün olabileceğine inanan isimlerden.

Blockchain’le İlgili Diğer Fikirler

Daha önce de benzer planlar önerilmişti ve Japonya merkezli Obayashi Şirketi bunun yaklaşık 90 milyar dolara mal olacağını ve bu sayede bu fikrin gerçekleştirilebileceğini ifade etmişti. Ayrıca firma bunun 2050 yılına kadar tamamlanabileceğini de ifade etmişti. Bunun yanında NASA da bu türk projeler için çeşitli hesaplamalar yapıyor.

Bilindiği gibi Blockchain teknolojisi Samsung, Walmart, IBM, LG ve Huobi gibi büyük firmalar tarafından çeşitli alanlarda kullanılmaya başlandı bile. Birgün neden bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz dünyaları gerçekleştirmek için kullanılmasın…

 

Kaynak:Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Piyasa Yeniden Yükseliş Eğilimleri Göstermeye Başladı

Sonrakini Oku

AM Broker: Bitcoin Mayıs Ayına Kadar 60.000 Dolar Olacak

Bir Cevap Yazın