Biden Yönetimi Bitcoin Yönetmeliği Hazırlıyor! Yeni Yönetmelik Neleri Kapsayacak?

Medyaya yansıyan son haberlere göre Joe Biden yönetimi Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kapsayan bir düzenlemenin sonuna yaklaşıyor. Fox News muhabiri Charles Gasparino’nun aktardığı habere göre ABD, kripto para endüstrisi operasyonlarında sona yaklaşıyor.

Yeni Düzenlemeler Yolda

Deneyimli muhabir Gasparino, Biden yönetimine yakın Wall Street yöneticilerinin bildirdiği üzere yeni düzenlemelerin yolda olduğunu aktardı. Kripto para düzenleme kuruluna başkanlık eden Hazine Bakanı Janet Yellen’ın yanı sıra Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo da bir diğer önemli isim olarak çalışmalara katkı sağlıyor.

Geçmiş dönemlerde Bitcoin’in yasadışı faaliyetlerde kullanıldığını öne süren Janet Yellen, lider kripto para birimi hakkında olumsuz demeçleriyle biliniyor. Ancak analitik firması Chainalysis, suç unsuru barındıran kripto para işlemleri oranının %1’den daha az olduğunu kaydetti.

Son gelişmelere göre Joe Biden, kripto para endüstrisini düzenleyici bir çerçevede değerlendirmenin ilk aşamasına imza attı. Bununla birlikte deneyimli muhabire göre düzenlemeler SEC operasyonlarını ve Bitcoin ETF’i konularını kapsayacak.

Gary Gensler Etkisi

Öte yandan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto paraları yasal bir düzenlemeye tabi tutan yeni politika hakkında talimat bekliyor. Bu bağlamda SEC Başkanı Gensler, regülasyon operasyonlarında kilit bir rol üstlenebilir. 1 hafta önce göreve başlayan Gensler, kripto para birimleri hakkında yapıcı söylemleriyle tanınıyor.

Bununla birlikte Biden yönetimi, kripto para piyasası özelinde bir regülasyon kararı için baskı altında olabilir. Bu baskının SEC’in tek başına 9’dan fazla firmanın Bitcoin ETF başvurusu değerlendirmesi ve Kanada’nın hali hazırda Bitcoin ETF’i ve Ethereum ETF’ini onaylaması olarak yorumlanabilir.

Henüz Beyaz Saray yetkililerinden resmi bir açıklama gelmedi. Ancak Gasparino önümüzdeki dört hafta içerisinde yasal düzenlemenin yürürlüğe girebileceğini öne sürdü.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum Fiyatı: ETH Gözünü Yeniden Rekora Mı Dikti?

Sonrakini Oku

Kripto Para Yatırımları Artıyor: XRP 33 Milyon Dolarlık Yatırım Çekti

Bir Cevap Yazın