Benimsenmenin Kurumsal Boyutu: Kripto Para Birimlerini Kabul Eden Dev Şirketler

Kripto para birimleri artık manşetleri süslüyor. Kurumsal oyuncuların devreye girmesi ile kripto para endüstrisi giderek daha popüler hale geldi. Lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) 60.000 dolar ile rekor seviyeye ulaşması, Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık BTC satın alması ile birçok dev şirket kripto para birimleri özelinde adımlar attı. Kripto para alım satımı giderek yaygınlaştı. Ayrıca kripto para birimlerinin volatil yapısı eleştirilse de toplu benimsenmenin önüne geçemedi.

Bununla birlikte, kripto para birimlerini bir ödeme yöntemi olarak kabul eden şirketlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Birçok sektörden dev kurumlar kripto para hizmeti çalışmalarına hız kazandırdı. İşte kripto para birimlerini ödeme yöntemi olarak kabul eden dev şirketlerden bazıları.

Microsoft

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Microsoft’un Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmesi, geleneksel finansal ekosistemi ortamında kripto para birimlerine olan güveni artırdı. Xbox Live ve Skype dahil olmak üzere birçok hizmette ödeme yöntemi olarak Bitcoin kabul ediliyor.

Microsoft’un kripto teknolojisine olan ilgisi burada son bulmuyor. Blockchain teknolojisinden yararlanan Microsoft,  Bitcoin ağında iki katmanlı bir kimlik doğrulama platformu olan ION’u mart ayı sonlarında piyasa sürdü.

Tesla

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, şubat ayında 1.5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı yaptığını duyurdu. Şirket bunun ardından Tesla model arabaların satışı için Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul ettiğini açıkladı. Tesla CEO’su Elon Musk’ın bu yatırımda çok büyük etkisi var.

Amazon

İçinde bulunduğumuz yılın başlarında Amazon, platformda kendi kripto para biriminin kullanımı için adımlar atarak diğer teknoloji devlerinin ayak izlerini takip etti. Ancak buna rağmen e-ticaret devi kripto para birimlerini doğrudan kabul etmiyor. Amazon kuponlarını Bitcoin hediye kartlarına ve Bitcoin ile telefon faturası ödeme gibi yöntemlere çeviren kripto şirketi Bitrefill bu hizmeti sağlayan platform olarak biliniyor.

Visa

Ödeme yöntemleri devi Visa,  ödeme ağındaki işlemleri gerçekleştirmek için Crypto.com platformunda yapılan kripto para birimi çalışmalarını doğruladı. Buna göre Visa, ABD dolarına endeksli bir stablecoin olan USD Coin’i (USDC) ödeme yöntemi olarak kabul ediyor.

Paypal

Geçtiğimiz yıl ekim ayında yapılan duyuruya göre Paypal kullanıcıları artık Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin ile alım satım işlemlerini yapabilir ve depolayabilir. Ayrıca Paypal uygulaması üzerinden kripto para birimlerinin takibi gerçekleştirilebiliyor. Paypal’ın bu hizmetteki tek eksikliği paranın şirket cüzdanından transfer edilememesidir.

airBaltic

Baltıkların lider hava yolu airBaltic, 2014 yılında Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul eden ilk havacılık şirketi oldu. Şirket verilerine göre yedi yıl önce Bitcoin ödemelerinin kabul etmesine rağmen yalnız 1.000 işlem BTC ile gerçekleştirildi. Bu yatırım kararı, diğer hava yolu şirketini de etkiledi ve LOT Polish Airlines benzer bir adıma imza attı.

Coca Cola

Meşrubat devinin Asya-Pasifik bölgesine distribütörü Amatil, Centrapay platformu ortaklığı ile kripto para birimlerini ödeme yöntemleri sistemine entegre etti. Avustralya ve Yeni Zelanda’da Coca Cola ürünleri satışı yapan 2.000’den fazla otomat kripto para birimlerini 2020 yılından itibaren kabul ediyor.

LOT Polish Airlines

AirBaltic’in ardından LOT Polish Airlines, 2015 yılında Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul edeceğini duyurdu. İlk yatırım kararından bu yana geçen 6 yıla rağmen LOT, kripto para birimlerini ödeme yöntemi olarak kabul eden sayılı Avrupa hava yolu şirketlerinden biri olarak tarihe geçti.

Expedia

Seyahat devi Expedia, kripto para destekçisi seyahat rezervasyon platformu Travala ile bir ortaklık duyurdu. Expedia, bu adımla Bitcoin’i kabul eden dev seyahat acentelerinden biri oldu. Bununla birlikte Bitcoin dahil 30’dan fazla kripto para birimini destekleyen yeni sistem ile birlikte otel rezervasyonları yapılabiliyor.

Lush

Lush, kripto para birimlerini destekleyen ilk küresel şirketlerden biri olarak tarih geçti. Tanınmış kozmetik şirketi, Bitpay.com ile ortaklık duyurusunun ardından web sitesindeki siparişler için Bitcoin ödemelerine 2017 yılında izin vermeye başladı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ünlü Ekonomist Erkin Şahinöz’den Kripto Para Uyarısı!

Sonrakini Oku

BitMEX Kurucu Ortağı Arthur Hayes, Yetkililere Teslim Oldu!

Bir Cevap Yazın