“Başka Bir Küreselleşme Dalgasının Başlangıcındayız”

Ripple’ın en önemli etkinliği olarak adlandırılan Swell 2019 etkinliği bugün başladı.

Swelll 2019 etkinliğinde sahne alan Hindistan Rezerv Bankası eski yöneticisi ve Chicago Üniversitesi’nde Finans Profesörü olan Dr. Raghuram Rajan, Blockchain ve dijital varlıkların dahil olduğu yeni teknolojik gelişmelerin ekonomik büyümeyi hızlandırdığının altını çizdi. Rajan’a göre bu gelişmeler bir yandan finansal katılımı arttırırken bir yandan da dünyadaki gelişmekte olan piyasalardaki işletmelerde devrim yaratma potansiyeline sahipler.

Blockchain Birçok Fırsat Sunuyor

Rajan’ın açıklamalarına göre Blockchain, uluslararası finansal sistemle ilgili değişen tutumları ele alan sınır ötesi ödeme çözümlerinden merkez bankacılığı alanındaki token’laştırma hizmetlerine kadar birçok alanda çeşitli fırsatlar sunuyor.

Rajan bu fırsatlarla beraber küresel anlamda “başka bir küreselleşme dalgasının başlangıcında” olduğumuzu ifade ediyor.

Her ne kadar birçok isim teknolojinin her zaman verimliliği arttırma konusunda bir kaldıraç işlevi gördüğünü dile getirse de Rajan bu konuya farklı bir bakış açısıyla yaklaşıyor ve şu ifadeleri kullanıyor:

Daha güçlü bir üretkenlik de istiyoruz. Teknik yenilikler her zaman gerçek verimlilik artışına dönüşmez. Kurumların ortaya çıkan teknolojiyi nasıl kullanacaklarını gerçekten öğrenmesi için sistemi yeniden icat etmeleri gerekiyor. Bu bir kez başarıldığında, bugün gördüğümüz ılımlı büyüme yerine, büyüme hızının arttığını göreceğiz.

Güven Kazanılmalı

Rajan’a göre, finansal kurumların dünyadaki banka kullanan ve banka kullanmayan tüketicilerin güvenini kazanmaya devam etmesi gerekiyor. Rajan açıklamalarında bunun bir yolunun merkezi olmayan teknolojilerden yararlanan şirketlerle ortaklık yapmak olduğunu ifade ediyor. Çünkü bu durum daha fazla şeffaflığın gerçekleşmesini sağlar ve maliyetleri düşürür.

Bunların yanı sıra Rajan yaptığı açıklamalarda mikro ödemelerin merkezsiz Blockchain teknolojisi sayesinde olgunlaşabileceğini de dile getirdi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

ABD’li Kongre Üyesinden Büyük Anket: Bitcoin Mi Altın Mı?

Sonrakini Oku

ABD’nin Ulusal Borcu BTC Başına 1 Milyon Doları Geçti

Bir Cevap Yazın