Başınıza Bir Şey Gelirse Bitcoin’lerinize Ne olur? Bitcoin Miras Bırakılabilir Mi?

Yatırımcılar hem Bitcoin’i hem de kripto para birimlerini genellikle uzun vadeli yatırım olarak değerlendirmeyi tercih ediyor. Dolayısıyla çoğu kişi yatırımlarının gelecek nesiller için de faydalı olmasını istiyor. Ancak Bitcoin doğası gereği diğer yatırım araçlarından daha güvenli olduğu için eğer kişi özel anahtarlarını, cüzdan şifrelerini ve kurtarma bilgilerini kimse ile paylaşmazsa bu Bitcoin’ler kaybolup gidiyor. Peki, başımıza bir şey geldiğinde Bitcoin’lerimizin kayıplara karışmaması için ne gibi adımlar atılabilir?

Bitcoin’ler Nasıl Miras Bırakılabilir?

Bitcoin yatırımı yapanlar tabii ki birikimlerinin ölümleri halinde bir anda ortadan kaybolmasını istemiyor. Dolayısıyla bunun önüne geçebilmek için bazı yatırımcılar kurtarma bilgilerini, borsa bilgilerini ya da cüzdan şifrelerini güvendikleri biri ile paylaştıklarını ifade ediyor. Dolayısıyla başlarına herhangi bir şey gelmesi durumunda Bitcoin’lerini kaybolmamasını ve yakınlarındaki birine bir nevi miras kalmasını sağlamış oluyorlar.

Bu yol Bitcoin’leri yakınlarınıza bırakmanın belki en kolay yolu. Bitcoin cüzdanının anahtarının bir yakınınız tarafından bilinmesi durumunda hiçbir sorun olmadan mirasçınız bu Bitcoin’lere ulaşabilir ve kullanabilir. Ancak Bitcoin’leriniz bir kripto para borsasında bulunuyorsa işler değişebilir. Çünkü borsa hesabın yalnızca vefat eden şahsa ait olduğunu ve dolayısıyla başka bir kişinin bu varlıklara erişmesi önlenebilir. Ya da borsa inisiyatif kullanarak yasal mirasçılara Bitcoin’in devrini gerçekleştirebilir.

Örneğin Türkiye’nin ilk kripto para borsası olan BtcTurk bu konu ile ilgili yaptığı bir Medium paylaşımında “Miras hukuku, Medeni Kanunu’nun 495. ve devamı maddelerinde düzenlenmiş olup, BtcTurk nezdinde tuttuğunuz her nevi kripto para ve Türk lirasına ilişkin olarak miras hukukuna uygun talepler tarafımızca karşılanmaktadır. Kısaca, BtcTurk nezdinde müteveffaya (ölen kişi) özgülenen hesapta bulunan her nevi kripto para ve Türk lirasına ilişkin yasal mirasçıların tasarruf etme hakkı bulunmakta olup, bu kapsamda yasal mirasçılardan gelen kripto paranın kendi hesaplarına transfer edilmesi, satılması, devir edilmesi vb. gibi yasaya uygun talepler yerine getirilmektedir.” ifadeleri kullanılıyor.

Dolayısıyla BtcTurk gibi bazı borsalar miras hukuku gerekliliklerini yerine getirmek amacıyla sözleşmelerine gerekli maddeleri eklerken maalesef çoğu borsa bu gereklilikleri karşılamıyor.

Bu Karışıklıklar Neden Kaynaklanıyor?

Öncelikle Bitcoin’in ve diğer kripto para birimlerinin yasal statülerinin net olmaması sebebiyle miras hukukundaki yeri hakkında da çeşitli çelişkiler yaşanıyor. Ancak daha önce CoinTürk kurucusu ve Avukat Onur Atam’ın makalesinde belirttiği gibi şu an için kripto para birimleri Türkiye’de yasadışı değil.

Ayrıca tüm dünya ile beraber Türkiye’de de Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili sürekli araştırmalar yapıldığını biliyoruz. Eğer ülkemizde kripto para birimleri yasallaşır ve hangi varlık sınıfına dahil olacağı belirlenirse tabii ki miras hukukundan faydalanılması da daha net ve kolay olacak. Ancak şu anda da yasadışı herhangi bir durum olmadığı için vefatınız halinde gerekli başvurular yapılarak yakınlarınıza varlıklarınızın aktarımı sağlanabilir.

Bu bilgiler ışığında aslında, “Bitcoin’ler kaybolur, vefat durumunda Bitcoin’lere asla ulaşılamaz, Bitcoin miras olarak bırakılamaz” gibi söylemlerin doğru olmadığını rahatlıkla dile getirebilirim. Bitcoin her ne kadar dünyanın çoğu yerinde henüz bir yasal temele oturmamış olsa da bir değer sahip olduğu için varlık olarak değerlendirilir.

Ancak tabii ki hiçbir yakınınızın Bitcoin yatırımı yaptığınızdan haberi yoksa, kimseye hangi borsada ya da hangi cüzdanda kripto paralarınızı sakladığınızı söylemezseniz işte o zaman hesabınızdaki Bitcoin’ler sonsuza kadar kaybolabilir…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Yapay Zeka ve Blockchain Entegre Olursa Ne Olur?

Sonrakini Oku

Analist, Bitcoin’in Yükselişini Yine Litecoin’in Getireceğini Düşünüyor!

Bir Cevap Yazın