“Bankalar Terörizm Finansmanı Konusunda Kripto Paralardan Daha Savunmasız”

Financial Information Unit (FIU) tarafından yayımlanan bir risk değerlendirme raporuna göre, bankalar kara para aklama ve terörizm finansmanı risklerine karşı kripto paralardan daha savunmasız…

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu’nun bir bölümü olan FIU, bankaları, menkul kıymet şirketlerini, sigorta şirketlerini, ortak finansman şirketlerini, kredi kartı hizmet sağlayıcılarını ve kripto para borsalarını içeren yerel finans sektörü üzerinde bir araştırma yaptı. Kapsamlı bir değerlendirmenin ardından bankaların güçlü sistemlere sahip olmalarına rağmen kara para aklama ve terörizm finansmanı konusunda diğer finansal kurumlara göre daha savunmasız oldukları ortaya çıktı. Yayımlanan raporda bu durum şu şekilde açıklandı:

Bankalar kara para aklama ve terörizm finansmanı konusunda diğer finansal kurumlara kıyasla daha iyi sistemlere sahipler. Bununla beraber bankacılık sektörünün büyüklüğü, yatırım finansmanı/nakit yönetim hizmeti/forex ticareti gibi servislerin olması ve sundukları hizmetlerin doğuştan gelen özelliklerine bağlı olarak risk oranları daha yüksek.

Aynı zamanda FIU raporunda, nakit ve kripto para işlemlerinin olduğu diğer işletmelerin de aynı suç faaliyetlerine karşı savunmasız olduklarını ancak kripto paraların temel olarak terörizm finansmanı amacıyla kullanılma olasılıklarının çok düşük olduğunu şu sözlerle ifade etti:

Kripto para işlemlerinin anonim olması izlenmesini zorlaştırıyor ve suçlular bundan faydalanabilir. Aynı şey büyük çaplı işlemlerde nakit para için de geçerli.

Bitcoin teröristler arasında popüler değil

FIU’nun raporu Europol’ün “Internet Organized Threat Assessment 2018” adlı raporuyla da benzerlikler gösteriyor. Europol’ün paylaştığı 72 sayfalık uzun raporda da teröristlerin Bitcoin gibi kripto paraları kullanmadığı belirtiliyor. Bunun yerin Avrupa genelinde terörizm faaliyetlerini finanse etmek için geleneksel bankacılık yöntemleri kullanılıyor. Europol, “Açık potansiyele rağmen Avrupa’da gerçekleştirilen hiçbir terörizm faaliyetinin finansmanında kripto para kullanılmadığı görülüyor.” açıklamasını yapıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

TRON Oyunlar İçin Kesenin Ağzını Açtı

Sonrakini Oku

İslam Kalkınma Bankası’nın Blockchain atılımı devam ediyor

Bir Cevap Yazın