Balinalar Bu Altcoini Terk Ediyor! Kripto Paraları Neler Bekliyor?

Kripto paralar gece gelen Spot Bitcoin ETF reddinin ardından bugün yeniden kırmızıya büründü. Ancak bazı altcoinler daha zor günler yaşıyor. Hafta başında yaptığımız uyarıda, Powell tarafından yapılacak konuşma, çekirdek enflasyon verisi ve ETF kararlarının kripto paralarda büyük düşüşlere yol açabileceğinden bahsetmiştik.

Kripto Paraları Neler Bekliyor?

Nitekim öyle de oldu. Dün akşam Bloomberg kaynaklarına dayandırılan bir haberle 2 ETF’in SEC tarafından reddedileceğini duyurmuştuk. Bu erken duyurunun üzerinden henüz 6 saat geçmişken, SEC kararları erkene alarak başvuruları onaylamadığını açıkladı. Yine beklendiği üzere Grayscale, SEC tarafından alınan karara karşı mahkeme yolunu tercih etti. Fakat bu kripto paralar için başlı başına bir sorun olabilir.

Grayscale tarafından açılan davanın 12-18 ay içinde (iyimser tahmin 12 ay) neticelenmesi bekleniyor. Fakat SEC, dava devam ederken diğer ETF başvurularını büyük ihtimalle onaylamayacak. Yani Bitcoin’in yükselmesi için büyük bir katalizör görevi görmesi beklenen Spot Bitcoin ETF onayı en iyi ihtimalle 12 ay sonra olacak. Bu süre zarfında Bitcoin ve altcoinlerde daha fazla düşüş görmemiz olası. Uzun süredir ayı piyasalarında hayatta kalabilecek kripto paralarla ilgili bazı detayları paylaşıyorduk. Bugünlerde yatırımcıların bu bilgileri tekrar gözden geçirmesi, uzun vadeli yatırım yaptığı altcoinleri doğru seçmesi gerekiyor. Çünkü bir sonraki boğa sezonuna birçok altcoin sağ çıkamayacak.

Kusama (KSM)

Kusama ağının yerel kripto para birimi KSM, 2021’in ikinci yarısından bu yana düşen bir kama modelinde işlem görüyor.  KSM, Kasım 2021’den bu yana genel bir düşüş eğiliminde. 8 Kasım’da alçalan direnç çizgisinden sıçrayarak en büyük satışını başlattı. Fiyat, 20 Nisan’da ayılar hakimiyetlerini sürdüremeden önce aynı direnç çizgisini yeniden test etti. 11 Mayıs ve 10 Haziran arasında destek çizgisinin hemen üzerinde gezindikten sonra aşağı kırılmadan önce destek zayıflığını ifade etti. MFI tarafından belirtilen önemli birikime rağmen KSM’nin nispeten sabit performans gerçekleşti. RSI ayrıca 50 seviyesini geçemedi. Sınırlı fiyat hareketi, yatırımcıların güven eksikliğini ve hakim piyasa belirsizliğini yansıtıyor.

KSM’nin şu anki çıkmazına rağmen, Kusama ekibinden yakın zamanda yapılan bir güncelleme, üzerinde çalıştıkları şey hakkında fikir verdi.  Güncelleme, Kusama’nın Kusamaverse‘i geliştiricilerin birbirleriyle özgürce etkileşimde bulunabilecekleri ve inşa edebilecekleri bir metaverse altyapısı olarak geliştirdiğini ortaya koydu. Bu, Kusama’nın geleceği için iyi bir haber olsa da geliştirici etkinliği metriği, Haziran ortasından bu yana etkinliğin azaldığını gösteriyor.

Geliştirici etkinliği metriğindeki düşüş, yatırımcılardaki güvensizliğe ve dolayısıyla düşük işlem hacmine katkıda bulunmuş olabilir. Bu gözlem aynı zamanda balinaların KSM varlıklarını azalttığı gerçeğiyle de destekleniyor. Balinalar tarafından tutulan arz, 29 Haziran’a kadar %44,16 ile en düşük aylık seviyesine indi.

Kusamaverse’in ileriye dönük KSM talebindeki artışa katkıda bulunabileceği önemli bir potansiyel var. Bununla birlikte, kripto para biriminin fiyat hareketi, genel piyasa hislerinden hala büyük ölçüde etkileniyor. Bu, KSM’nin herhangi bir önemli yükseliş yaşama ihtimalinin şu anda genel kripto pazarının iyileşmesine bağlı olduğu anlamına geliyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Rusya Merkez Bankası Yetkilisinden Kripto Para Açıklaması: Tek Bir Şartla

Sonrakini Oku

İngiliz Medyasından Kritik Bitcoin Yorumu: Her Şey Buna Bağlı!

Bir Cevap Yazın