Bakkt Nedir? Kripto Para Dünyasını Nasıl Değiştirecek?

Kurumsal yatırımları çekmek, kripto para dünyasının inandığı yeni yön gibi görünüyor.

Şu anda hisse senetleri, tahviller ve diğer finansal araçlara bağlı kurumsal yatırım yoluyla piyasada olan paraların büyük bir gücü var. Bu yatırımları kripto para alanına çekmek büyüklük açısından piyasanın değerini arttırabilir.

Finansal faydaların yanı sıra kurumsal yatırımların kripto para alanına çekilmesi kripto paraların ana akım tarafından benimsenmesini ve gerekli olan meşru kripto para birliğinin oluşmasını da sağlayabilir. Goldman Sachs ya da Bank of America, büyük iş planlarını kripto para alanına çevirdiğinde de kripto para teknolojisine ilgi duyan kişiler nihayet ciddi finansal araçlara sahip olacak.

Bunların yanında piyasanın volatil durumu son bir yılda oldukça yüksek seyretti. Meteorik diyebileceğimiz bir yükselişle Aralık ayında tüm zamanların rekorunun kırılmasının ardından Ocak ve Şubat aylarında tüm kripto paralar değer kaybetti. O günden beri de genel itibariyle piyasa düşüş trendinde ilerliyor.

Öte yandan 2018 yılında yapılması beklenen düzenlemeler de henüz gerçekleşmedi. Tam tersine vergi ve düzenleme alanlarındaki olumlu gelişme sayısı da oldukça azdı. Hal böyle olunca Bitcoin yatırım fonları gibi finansal araçlar da gözden geçirilmek için bir süreliğine rafa kaldırıldı.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda kurumsal yatırımların Ocak ayında artmasının beklendiğini söyleyebiliriz.

Bakkt geliyor

Bakkt, kripto para piyasasına depolama ve yatırım işlemleri dahil olmak üzere tüm kripto para hizmetleri için tasarlanan bir platform olarak girmeyi planlıyor.

Bakkt’ı benzerlerinden ayıran şey: Destekçileri ve kurucu şirketi. Bakkt, New York Menkul Kıymetler Borsası’nı kuran şirketin bir ürünü olarak piyasaya sürülecek. Ayrıca BCG, Microsoft ve Starbucks gibi büyük isimlerin desteğinin de Bakkt’ın arkasında olduğu biliniyor. Basitçe söylemek gerekirse atılan bu adım “daha fazla kurumsal yatırım çekmek için yapılan kurumsal yatırım” olarak tanımlanabilir.

Hadi Bakkt’ın ne olduğuna, ne yapmayı planladığına ve piyasanın bu konu hakkındaki yorumlarına bir göz atalım…

Ağustos 2018’de Bakkt’ın ana şirketi Intercontinantel Exchange Microsoft’un bulut hizmeti Azure’u “dijital varlıkları için açık, düzenlenmiş ve küresel bir ekosistem oluşturmak” amacıyla kullanmak istediğini kamuoyuyla paylaştı.

Bakkt adı verilen bu yeni şirket, federal olarak düzenlenmiş piyasaların ve depolama hizmetleri gibi yardımcı hizmetlerin dahil edilmesiyle hızlı bir bir giriş yapacak. Bakkt toplamda yılda 270 milyar dolarlık bir dijital piyasaya hizmet vermeyi planlıyor.

BCG, Microsoft ve Starbucks gibi tanınmış şirketlerin yanı sıra Bakkt’a ortak olması ya da yatırım yapması beklenen diğer şirketler de şu şekilde sıralanıyor: Alan Howard, Pantera Capital, Fortress Investment Group, Eagle Seven, Galaxy Digital, Protocol Ventures, Susquehanna International Group ve Horizons Venture. Bakkt CEO’su Kelly Loeffler da yaptığı açıklamalarda şunları ifade ediyor:

Dijital varlıkların küresel piyasalarda ve borsalarda dönüştürücü potansiyelinin kilidini açmaya yardımcı olan açık bir platform oluşturmak için çeşitli işbirlikleri yapıyoruz.

Piyasa bu konuyla ilgili ne diyor?

Muhtemelen piyasanın ilgisini çeken ilk nokta Bakkt platformunun “desteklenen” bir platform oluşu. Az önce de bahsettiğimiz gibi şimdiden büyük şirketlerin desteğini arkasına almış durumda. İkinci olarak düzenleyici engellemelere yönelik bir operasyon başlatan Bakkt, yıllar süren ve 2018’de artan çalışmalarla kripto para birimlerine karşı ortaya çıkan düzenleyici engellemeleri atlatmaya çalışıyor. Öte yandan kripto para piyasasının gözlemcileri de bu yeni oyuncu sayesinde benimsenmelerin artacağını düşünüyor.

Kurumsal yatırım

Şu anki duruma bakıldığında ilk olarak girişim sermayesi şirketleriyle adeta sarılmış olan Bakkt, kurumsal yatırıma yönelik bariz bir adım atıyor. Eğer bu firmalar risk alarak kripto para alanına giriyorlarsa bunun diğer büyük firmalar için bir örnek oluşturacağını söylemek çok da yanlış olmaz. Özellikle Bakkt düzenleyici kurallara göre oynarsa bu durumun gerçekleşme olasılığı da artabilir.

Bunun yanında büyük yatırımcılar piyasaya girdikçe küçük yatırımcılar da bundan cesaretlenerek piyasaya daha kolay adım atabilir. Finans dünyasında küçük paranın büyük parayı takip ettiği kaçınılmaz bir gerçek… Öte yandan Bakkt’ın piyasaya girmesi doğal olarak muhafazakar yatırım araçlarının korkularını da dindirebilir.

Ayrıca Microsoft’un kurucusu Bill Gates kripto paraları ağır bir şekilde eleştirmiş olmasına rağmen Bakkt, bulut hizmeti Azure’a dayandırılıyor. Bu da teknoloji devinin kripto paraları meşru birer varlık olarak kabul ettiği anlamına geliyor.

Bu adım ana akım benimsenmeyi nasıl etkiler?

Muhtemelen herkesin en çok merak ettiği konu da: Acaba Bakkt, ana akımın kripto paraları benimsemesini hızlandırır mı?

Büyük finansal kurumlar ve teknoloji şirketleri 2008’de yaşanan krizin ardından büyük çöküşler yaşadı. Büyük bankaların temkinsiz davranışları dolayısıyla birçok insan evini kaybetti, teknoloji şirketleri ise hem kendi güvenliklerini sağlayamadı hem de kar amacıyla birçok gizli bilgi paylaştı.

Kripto paraların ortaya çıkmasının nedenin bir parçası da bu iki başarısızlıktı.

Bu açıdan bakıldığında insanların bir ikilem içinde kaldığı görülüyor: Kripto paralar daha demokratik görünüyor ama denenmemiş. Geleneksel sistemler daha tecrübeli görünüyor ancak güven ortamı sarsıldı.

Kripto para piyasasında açılan büyük şirketler ise aynı anda hem kripto paralara güvenilebileceğini ortaya koyuyor hem de tüketicilere seçim şansı tanımış oluyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

“Bitcoin Manipülasyondan Kolay Etkilenen Bir Değer Değil”

Sonrakini Oku

Güney Kore sessizliğini bozdu: Kripto paralar ve ICO’lar vergiye tabi olacak

Bir Cevap Yazın