Avustralya’dan Bitcoin Vergilerine Sıkı Takip

Avustralya Vergi Ofisinden (ATO) kripto para yatırımcılarına rahat yok.. Business Insider Avustralya’nın haberine göre ATO tüm kripto para yatırımcılarının vergilerini eksiksiz ödemesi için denetimlerini sıklaştıracak.

ATO kripto para yatırımcılarını, ikili vergi anlaşmalarını ve kara para aklamayı önleme yükümlülüklerini iki farklı yöntemle takip ve tahkik edecek. Bu yöntemlerin ilki Avustralya’ya özgü, dolandırıcılıklarla savaşmak için geliştirilen kimlik belirleme sistemi. Diğeri ise veri eşleştirmesi. Ofisin bir diğer planı, doğası gereği anonim kripto piyasasına dair “daha fazla bilgi edinmek.”

Ulusal Vergi İrtibat Grubu üyesi Paul Drum ofisin bu hamlesinin bir “dönüm noktası” niteliğinde olduğunu vurguluyor.

“Bitcoin ve diğer kripto paralar artık eskiden olduğu gibi anonim kalamaz. Ofisin kararıyla birlikte insanlar sonsuza dek blockchain teknolojisinin arkasına saklanamayacaklarını ve vergiden yırtamayacaklarını anlamalı.”

Avustralya Mayıs 2017’de bitcoin’in para olduğuna hükmederek uygulanan çifte vergiyi kaldıracağını açıklamıştı. Eylül ayında yürürlüğe giren yasayla birlikte çifte vergi kaldırıldı ve bitcoin itibari paralarla aynı kategoride görülmeye başladı.

Ancak Ocak ayında ATO’nun devreye girmesi kafaları karıştırdı. Vergi ödeme yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişilere karşı sıkı önlemler alınacağı uyarısında bulunan ATO, geçtiğimiz ay kripto paraların “mülk” olarak sınıflandırıldığı için sermaye kazançları vergisine tabi tutulmaları gerektiğini açıkladı.

Öte yandan bitcoin vergileri konusunda ülkelerin farklı politikalar benimsediği göze çarpıyor. Örneğin ABD kripto paraları 2014’ten beri “mülk” statüsünde değerlendirip vergilendiriyor. Ancak yapılan araştırmalar kullanıcıların yalnızca %0.4’ünün vergi bildiriminde bulunduğunu ortaya koydu. Almanya’da ise geçtiğimiz günlerde sıcak bir gelişme yaşandı. Alman Ekonomi Bakanlığının yeni yayınladığı kılavuzda bitcoin’in ödeme yöntemi olarak kullanılması halinde vergiden muaf olacağı belirtiliyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Marriott has new rewards offerings and you don’t need

Sonrakini Oku

AB, Kripto Paralar İçin Acilen Küresel Düzenlemeler Yapılmasını İstiyor

Bir Cevap Yazın