Avustralya Stablecoin’leri Denetlemeye Hazırlanıyor

Avustralya İhtiyati Düzenleme Kurumu (APRA), Facebook’un tartışmalı stablecoin projesi Libra gibi stablecoin projelerini denetlemeye hazırlanıyor. 20 Ocak’ta Senato’ya sunulan resmi bir teklifte APRA, dijital cüzdanlardan veri korumasına kadar çeşitli konuları kapsayan fintech ve düzenleyici teknolojiye (regtech) adanmış olası bir düzenleyici çerçeve oluşturdu.

Gelecek ve Stablecoin’ler

Önerilen çerçeve, “sadece mevcut finansal sistem için amaca uygun olmayı hedeflemekle kalmayıp, aynı zamanda son dönemlerde önemli bir ilgi konusu olan küresel stablecoin eko-sistem önerileri gibi gelecekteki gelişmeleri ve teknolojik gelişmeleri de barındırabilmeyi” amaçlıyor.

Bunların yanında genel olarak APRA, mobil uygulamaların ve çevrimiçi satın alma hizmetlerinin artan popülaritesi sayesinde dijital cüzdanların, finansal sistemin giderek daha önemli bir parçası olduğunu kabul ediyor. Yine de regülatör iki farklı dijital cüzdan türü olduğunu ifade ediyor ve şu açıklamayı yapıyor:

Hepsi olmasa da bazı dijital cüzdanlar müşteriler adına depolanmış değerleri ve ön ödemeleri içeriyor. Diğerleri (Apple Pay gibi) müşterilerin kredi / banka kartı ayrıntılarını tutar ve yalnızca bu atanmış hesaptan yapılan ödemeleri kolaylaştırır.

Cüzdan Denetlemeleri

APRA, ödemelerin ve değer saklama için yaygın olarak kullanılan, Libra’nın Calibra cüzdanı gibi yaygın olarak kullanılan dijital para cüzdanlarını denetlemeyi amaçlarken, Apple Pay gibi cüzdanları bu denetlemenin dışında tutacağını ifade ediyor.

Yapılan açıklamalara göre APRA, bahsi geçen konuda belirli standartlar oluşturarak bu cüzdanların denetlenmesini sağlamak istiyor.

Düzenleyici ayrıca veri toplama çabalarının regtech’in sektörü desteklemesi için fırsatlar sağladığını da iddia ediyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Günlük 610 Bitcoin (BTC) İşlemi Rekoru Beraberinde Getirdi!

Sonrakini Oku

BTCTurk 2020’de Hedef Mi Büyütüyor?

Bir Cevap Yazın