Avrupalı Bankalardan Blockchain Temelli Fon Transferi

İsviçre merkezli banka Credit Suisse ile Hollanda merkezli finansal hizmet kuruluşu ING geçtiğimiz günlerde ilk defa blockchain teknolojisini kullanarak fon transfer etti. Credit Suisse tarafından 1 Mart 2018 tarihinde yapılan basın açıklamasına göre 25 milyon euro değerindeki işlem başarıyla gerçekleştirildi.

Credit Suisse ve ING kuruluşları Hollanda ve Almanya devletlerine ait menkul değerleri, HQLAX Dijital Güvenceli Kayıtlar (DCRs) adı verilen ve blockchain teknolojisine dayanan HQLAX Corda uygulaması aracılığıyla gerçekleştirdiler.

Basın açıklamasında kaydedilen ifadelere göre DCRs’nin menkul kıymet transfer edilmesi sürecinde kullanılması müşterilere oldukça kaliteli olanaklar sunacak. Credit Suisse tarafından yapılan basın açıklamasında bu konuya ilişkin yapılan açıklamalarsa şu şekilde:

 “DCRs yönteminin menkul değerlerin transfer edilmeleri sürecinde kullanılması şeffaflığın artırılmasına, sistematik risklerin azaltılmasına, işlemlerin tamamlanmama tehlikelerinin ortadan kaldırılmasına ve finansal kuruluşların sermayelerini daha verimli yönetebilmelerine yardımcı olacak.”

İsviçre merkezli banka tarafından yapılan basın açıklamasında Clifford Chance adlı hukuk firmasının da sürece dahil olduğu belirtildi. Firma DCRs yöntemi kullanılarak yapılan değer transfer sürecinin hukuksal düzenlemelerini geliştirdi.

Hollanda merkezli finansal kuruluş ING’nin Bankacılık İnovasyon bölümü başkanı Ivar Wiersma tarafından bu konuya ilişkin yapılan açıklamalar ise şu şekilde:

“Dijital defter teknolojisinin kullanılmasıyla düzenleyici kuruluşlara doğrudan kayıt defterine ulaşabilme imkanı veriliyor. Böylece bu kuruluşlar diledikleri zaman diledikleri işlem hakkında tutulmuş dijital kaydın tamamına rahatlıkla erişebiliyorlar. Geleneksel sistemde bu şeffaflık bulunmuyor ve yeni yöntemin ortaya koyduğu fark tam olarak bu.”

Tüm dünyadan 70 civarındaki şirket ya da finansal kuruluş tarafında oluşturulan bir birlik olan R3’ün yönetici müdürü Charley Cooper Reuters haber ajansına bu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Cooper yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Başarıyla gerçekleştirilen bu işlem bizlere sistemin nasıl çalıştığını ispatlamaktan fazlasını yapıyor. Bu işlem geleneksel piyasalarda blockchain teknolojisinin kullanılmaya başladığını gösteriyor.”

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Japonya’da 47 Banka Ripple Altyapısını Kullanacak

Sonrakini Oku

Çin Perakende Devi JD, Blockchain İle Gıda Güvenliğini Arttırıyor

Bir Cevap Yazın