Avrupa Merkez Bankası’nın Yönetim Kurulu Üyesi Benoît Cœuré Bitcoin’i Eleştirdi

Avrupa Merkez Bankası’nın Yönetim Kurulu üyesi Benoît Cœuré, balon ve ponzi şemasını tanımlarken Bitcoin’i de eleştirdi.

Basel’de gerçekleştirilen 9. Ödemeler Ekonomisi Konferansı’nda konuşan Benoît Cœuré Bitcoin’e yönelik ağır ithamlarda bulundu. Cœuré’ye göre Bitcoin, balon, ponzi şeması ve çevresel felaketlerin bir birleşimi:

Bunları Basel Kulesi’nde söylediğim için bana yıldırım çarpabilir. Bitcoin son derece zeki bir fikrin ürünü. Ama zekice fikirler her zaman iyi bir fikir olmayabiliyor.

Benoît Cœuré toplantıda 3 ana argüman üzerinde durdu:

1- Bitcoin Bir Balon

Bitcoin 2009 yılından itibaren %70 ila %80 arasında dört büyük önemli düzeltme kaydetti. Ekonomide balon tanımı, yatırımcıların bir varlığı yüksek fiyattan satın almaya istekli oldukları durum olarak özetlenebilir. Bitcoin’in 9 yıllık tarihinde de çok büyük fiyat kabarcıkları oluştu. Bu durumun sonucunda her biri %70 ile %80 arasında dört büyük düşüş yaşandı. Ancak bu devasa değer kayıplarının ardından Bitcoin her seferinde toparlanmayı başardı ve geçtiğimiz yılın aralık ayında da 20 bin dolarla tüm zamanların rekorunu kırdı. Bitcoin 100 dolarlık bir balonken yatırımcılar satın almaya pek istekli değildi. Ancak kripto para piyasasının olgunlaşmasıyla Bitcoin 1.000, 10.000 ve. 20.000 dolar seviyelerini zaman içerisinde kırmayı başardı.

Bitcoin’de fiyat kabarcıkları hep vardı bu gelecekte de var olmaya devam edecek. Çünkü Bitcoin kabarcıklarla büyüyor. Bütün piyasalarda balon oluşabilir. Bu nedenle yaygın olarak, dijital değer deposu olarak kabul edilen bir varlığı balon olarak tanımlamak doğru değil.

2- Bitcoin Bir Ponzi Şeması

Belki de Bitcoin’e yöneltilen en zayıf argümanlardan biri Bitcoin’in bir ponzi şeması olarak tanımlanması olabilir. Çünkü Bitcoin merkezsiz bir protokol. Bu nedenle yeni yatırımcılardan elde edilen gelirlerle erken yatırımcılara kar payı dağıtmak hiçbir şekilde mümkün değil. Bitcoin ağına hiçbir kişi ya da kuruluş müdahale edemez.

3- Bitcoin Çevreye Zarar Veriyor

Bitcoin’in doğaya zarar verdiği iddiası farklı çevrelerce sıklıkla dillendiriliyor. Ana akım medya organlarınca sıklıkla gündeme getirilen bu tür söylemler aslında pek de gerçeği yansıtmıyor. Çünkü söylemlerde kripto para madenciliğinde verimliliğin her geçen gün daha da arttırıldığından ve ekosistemdeki değişikliklerden bahsedilmiyor.

Benoît Cœuré’nin Bitcoin’ karşı sunduğu argümanlar geçmişte de birçok defa gündeme geldi. Ancak bu argümanlar kripto para karşıtı duruşu haklı çıkarmak için oldukça zayıf.

 

Kay

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

For the first time the Swiss State Secretart for Economic indicated Swiss State Secretart for Economic indicated that Uber taxi

Sonrakini Oku

Bitcoin 4.000 Dolara Kadar Düşer Mi?

Bir Cevap Yazın