Avrupa Merkez Bankası’nın Dijital Parası Geliyor Mu?

Facebook‘un Libra isimli stablecoin‘ini tanıtması sonrası dünyanın çeşitli yerlerinden birçok merkez bankası hem buna karşı çıktığını belirtti hem de ilerleyen günler için benzer bir plan yapmaya başladı.

Çin’in dijital parasının 2020 yılı başlarında piyasaya çıkacağının duyurulmasından sonra Avrupa Merkez Bankası da kolları sıvadı birçok önde gelen yönetici bu konuda olumlu açıklamalar yapmaya başladı. Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Benoit Coeure geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen röportajında bankanın dijital para planlarını açıklığa kavuşturdu ve bu planın Avrupa vatandaşları için neden oldukça iyimser bir gelişme olduğunu anlattı:

”Merkez bankası tarafından piyasaya sürülecek bir dijital para, nakit paranın ortadan kalkması durumunda bile merkez bankasının parasının kullanılabileceği anlamına gelmekte. Bu tip bir dijital para biriminin faydaları ve diğer yönleri şu an Avrupa Merkez Bankası tarafından araştırılmakta olup sonuca göre harekete geçeceğiz.”

Dijital Paranın İlk Kullanım Alanı Belli Oldu

Kurul üyesinin mevcut finansal sistemde en çok eleştirdiği noktalardan birisi ise sınır ötesi ödemeler. Benoit şu an için sınır ötesi perakende ödemelerde günlerce hatta haftalarca beklemenin mümkün olduğunu vurguladı ve bunun çok daha kısa süreli ve çok daha az masraflı bir süreç olması gerektiğinin altını çizdi. Aslında ünlü yöneticinin yaptığı açıklamadan dijital paranın da ilk olası kullanım alanının belli olduğu anlamını çıkartabiliriz.

Avrupa Merkez Bankası bundan kısa süre önce de kendi stablecoin raporunu yayınlayıp buna olan yakınlığını belli etmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

BTC’lerin %60’ı Bir Yıldan Uzun Süredir Hareket Etmiyor

Sonrakini Oku

BTC Yarılanmasıyla İlgili Fiyat Tahminleri Gelmeye Devam Ediyor

Bir Cevap Yazın