Avrupa Merkez Bankası, Stablecoin’leri Tercih Ediyor

Bitcoinist’in haberine göre, Avrupa Merkez Bankası (ECB) karar vericilerinden Francois Villeroy de Galhau, stablecoin’lerin Bitcoin’den daha fazla söz sahibi olduğunu düşünüyor. Aynı zaman Fransa Merkez Bankası başkanı olan Francois Villeroy de Galhau, stablecoin’lerin geleneksel finansal sistemde bir yeri olabileceğini de dile getiriyor.

“Stablecoin’leri Tercih Ederiz”

Bloomberg’ün haberine göre Villeroy, geleneksel paralara sabitlenmiş kripto para birimlerinin ana akım finans araçlarında daha fazla fayda sağlayacağına inandığını dile getirdi. 14 Mayıs’ta Paris’te konuşan ECB’nin başkan adayı Villeroy konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

Franse Merkez Bankası, tokenlaştırılmış menkul kıymet işlemlerinde ya da mal ve hizmet işlemlerinde stablecoin’lerin ‘özel sektörde’ kullanılacağı ağlar geliştirebilmek için büyük bir ilgiyle araştırmalar yapıyor. Stablecoin’ler, Bitcoin gibi spekülatif varlıklardan oldukça farklı ve daha umut verici.

Aslında Villeroy’un bu açıklamaları çok da şaşırtıcı değil. Çünkü genel itibariyle kripto paraların geleneksel finansal sistemi tehdit edebileceği düşünülüyor. Ayrıca ödeme sistemleri konusunda aracısız ortam oluşturulması da birçok yönden geleneksel finansal sisteme tehdit olarak algılanıyor. Dolayısıyla bankalar ve bankacılar Bitcoin’den ve kripto paralardan çok hoşlanmıyor.

ECB’nin Yaklaşımı

Villeroy’un yanı sıra Avrupa Merkez Bankası başkanı Mario Draghi bir hafta önce yani 8 Mayıs’ta düzenlenen ECB Genç Diyalog etkinliğinde bir öğrencinin “Bitcoin hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusunu yanıtlamış ve Bitcoin’i “gerçek para” olarak görmediğini ifade etmişti. Draghi konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

Bir Euro, bir euro’dur – bugün, yarın, bir ay sonra ve her zaman bir euro’dur. Ayrıca euro’nun arkasında Avrupa Merkez Bankası var. Kripto paraların arkasında kim var?

Bunun yanında ECB başkanı bu açıklamayı yaparken, politik faaliyetlerin ve maliye politikalarının alım gücünü etkilediğinden bahsetmiyor… Ancak bir BTC’nin her zaman bir BTC olacağını biliyoruz…

 

Kaynak: Cointurk

 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

“Bitcoin” Aramaları Yeniden Yükseliyor

Sonrakini Oku

Kripto Para Ödemelerinin Yaygınlaşması Adına Büyük Adım

Bir Cevap Yazın