Avrupa Merkez Bankası Başkanı: “Yakında Dijital Euro Kararımızı Açıklayacağız”

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, ECB’nin bu yıl içerisinde dijital euro pilot uygulaması hakkında son kararı vereceğini açıkladı. Bu istişareye göre Avrupa Birliği’nin bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üretmesi birkaç yıl sürebilir.

Avrupa Merkez Bankası Dijital Euro Üretimi Konusunda Kararsız

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, bugün Bloomberg Television röportajında, bankanın dijital euro’nun geleceği hakkında karmaşık bir karar süreci izlediğini aktardı. ECB, dijital euro danışma sürecinde aldığı binlerce geri dönüşlerle birlikte analizini yakın zamanda açıklayacak. ECB yetkilileri konu hakkında şunları kaydetti: “Bu değerli geri bildirimler, Avrupa Parlamentosu’nda birlikte operasyon yürüttüğümüz Komisyon ve Konsey üyelerine iletilecektir.”

Bu rapora göre parlamento operasyonlarının yanı sıra ECB Yönetim Konseyi, kurumun 2021 yılı içerisinde bir CBDC pilot uygulaması başlatıp başlatmayacağına karar verecek.

ECB Başkanı Süreç Hakkında Konuştu

Lagarde, ilk deneme aşamasının ardından konseyin dijital euro çalışmalarına devam edip etmeyeceğine dair altı aylık ve bir yıllık değerlendirme yapacağını aktardı. Lagarde süreç konusunda şunları kaydetti: “Gerçekçi konuşacak olursak tüm süreç, bana göre en az dört yıl sürebilir. Belki daha fazla da sürebilir ancak bunu dört yıl içerisinde tamamlayacağımızı umuyorum. Çünkü bu teknik bir alan ve temel bir değişiklik. Bu işi doğru yaptığımızdan emin olmamız gerekiyor. Avrupa vatandaşlarını kendilerini güvende ve emniyette hissetmelerini sağlamalıyız. Vatandaşlarımızın bir dijital banknotun, merkez bankası destekli bir diğer eşdeğeri ile aynı olacağını bilmeleri gerekir. Geleneksek sisteme zarar vermeden dijital sistemi geliştireceğimizden emin olmalıyız.”

Ayrıca Lagarde, bazı finans aracılarının ECB’nin CBDC çalışmalarıyla ilgili endişe duyduklarını belirtti. Lagarde, bu aracıların yeni finansal ekosistemle birlikte varlığını sürdüreceklerinin altını çizdi.

 

Kaynak: Cointurk

 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Popüler Analiste Göre Bu 12 Kripto Para 2021’de Büyük Potansiyele Sahip

Sonrakini Oku

İki Büyük Altcoin İçin Rekor Vakti Gelmiş Olabilir: Analist Tahminini Paylaştı

Bir Cevap Yazın