Avrupa Birliği Kripto Paralar İçin Yeni Tasarı Hazırlayabilir!

Avrupa Birliği’nin Finans Komisyonu Üyesi ve eski Letonya Başbakanı Valdis Dombrovskis, ikinci dönem için yeniden seçilirse kripto para birimlerine yönelik regülasyonların en büyük önceliği olacağını ifade etti.

Reuters’in aktardığı habere göre Dombrovski, değişime imza atıp ciddi bir şekilde hazırlanmış kripto para regülasyonları getireceğini ifade etti. Brüksel içerisinde Salı günü düzenlenen etkinlikte konuşan eski başbakan, özellikle Avrupa içerisinde kripto paralara yönelik ortak bir yaklaşım olması gerektiğine dikkat çekti.

”Avrupa’nın Libra gibi kripto para varlıklarına yönelik ortak bir yaklaşımı olmalı. Kripto paralar konusunda yeni bir yasa tasarısı sunmayı amaçlıyorum.”

Aslında Avrupa ülkelerinin ve diğer bölgelerdeki yetkililerin kripto para birimlerine yönelik bu ilgisi Libra ile beraber zirve yaptı. Libra projesinin duyurulmasından itibaren ABD de dahil birçok önde gelen ülke kripto paralara yönelik sert regülasyonların getirileceğini dile getirdi.

Bu yılın başlarında Fransa Maliye Bakanı da Avrupa Birliği’ne yaptığı çağrıda kripto para birimleri için ortak bir regülasyon oluşturulması gerektiğini ifade etmişti.

Libra Piyasaya Çıkabilecek Mi?

Libra yetkilileri beklenen kripto para projesinin 2020 yılında piyasaya çıkacağını vurgulasa da, regülatörler her geçen gün baskıyı arttırmaya devam ediyorlar. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Libra’nın en az planlanan tarihten 3 yıl sonra piyasaya çıkabileceğini tahmin ettiğini vurgulamıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

10 Milyar Dolarlık BTC, 8 Borsanın Cüzdanında Duruyor!

Sonrakini Oku

Binance US, 2 Kripto Parayı Listeledi!

Bir Cevap Yazın