Arjantinlilerin Bitcoin’e İlgisi Artıyor

Cointelegraph’ın haberine göre Arjantin, vatandaşların ve işletmelerin döviz satın alma özgürlüğünü sınırlayan sermaye kontrollerini devreye soktu.

Bloomberg’in 1 Eylül tarihli haberine göre, giderek artan ekonomik sorunlar yaşayan Güney Amerika ülkesinin para birimi Arjantin pezosu, Amerika doları gibi büyük geleneksel para birimleri karşısında son zamanlarda oldukça büyük değer kaybetti. Bu sebeple de çeşitli adımlar atmaya başladı.

10 Bin Dolarlık Limit

Son zamanlarda Arjantin’deki Bitcoin işlemlerinde artışlar yaşanıyor. Hatta geçtiğimiz günlerde ülkedeki kripto para borsalarında Bitcoin tüm dünyadaki fiyatının üstünde işlem görüyordu.

Bunun yanında Arjantin attığı son adımla yıl sonuna kadar döviz bozduracak ve yurt dışına yapılan döviz aktarımlarında kullanacak bankalar ile ihracat yapan şirketlere Arjantin Merkez Bankası’ndan (BCRA) izin almak zorunluluğu getirdi. Ayrıca bankadaki hesaplarından dolar çekecek olan bireyler için de 10.000 dolar sınırı getirildi.

Bu nedenle yapılan yorumlara göre kontrol edilmesi imkânsız olan sınır ötesi bir varlık olarak tanınan Bitcoin’e olan talebin artması bekleniyor.

“Bitcoin Alın”

Bu haberlerin duyulmasının ardından kripto para birimlerine büyük bir ilgisi olduğunu bildiğimiz Preston Byrne, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda “Bitcoin alın” ifadesini kullandı.

Bazı uzmanlar Arjantin’deki ekonomik durumu Venezuela’daki duruma benzetiyor. Ancak arada bazı farklar olduğunu unutmamak gerekir… Bunun yanında Arjantin’de Bitcoin kullanmaya başlayan kişiler ekonomik sıkıntıyı biraz da olsa hafifletmiş görünüyor.

Öte yandan Tim Draper Arjantin Cumhurbaşkanı’yle bu yılın başlarında Bitcoin’in ARS’den daha iyi performans göstereceği konusunda iddiaya girmişti. Draper eğer kendisi kazanırsa Bitcoin’in ülkenin resmi para birimi yapılmasını teklif etmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum İçin İşler Daha da Mı Kötüleşecek?

Sonrakini Oku

Bitcoin Bu Borsada 6.500 Dolardan Satıldı!

Bir Cevap Yazın