ARBİTRAJ NEDİR VE NASIL YAPILIR?

Arbitraj, kar elde etmek için farklı piyasaları takip ederek en uygun fiyatı yakalayarak piyasalardaki dengesiz durumdan faydalanma işlemidir. Ucuz borsadan ürünü alarak pahalı borsaya gönderip orada satma işlemidir. Kripto para dünyasında bu işlem kar elde etmek için yapılmaktadır.

Arbitraj yaparken kripto borsasındaki ani değişikliler sebebiyle kar yapma durumunu dezavantaja çevirerek zarara da sebebiyet verebilir. Başka bir borsada satılmak üzere alınan düşük kriptolar satmayı planlanan borsadaki ani düşüşlerin yaşanmasıyla kişileri zarara uğratır. Bununla birlikte kişiler ani fiyat yüksekliği durumlarında da kar etmektedirler.

Kripto arbitrajı yapılırken dikkat edilmesi gereken detay ise işlem süresidir. Kripto arbitrajı yapılırken ani değişiklikler sebebiyle hızlı hareket edilmesi gerekir. Arbitraj yapmayı planlayan kişilerin birden fazla kripto para borsasını takip etmesi gerekmektedir. Bununla beraber birden fazla borsada sanal cüzdanları olmalıdır. Kripto arbitrajından elde edilen paralar geri çekilerek ayı işlemler tekrarlanır bu saye de kar elde etmiş, para kazanılmış olur. Arbitraj daha çok alt coinler ile yapılmaktadır. Nedeni ise Bitcoin’in hacmi yüksek olduğundan alım satım süreci de diğer coinlere göre daha uzundur.

Yatırımcılar son zamanlarda geliştirilen yazılımlar sayesinde farklı platformlardaki fiyatları analiz ederek her iki borsaya aynı anda komut vererek birinde alış, diğerinde satış yapabilmektedirler. Bu yazılımlar genellikle, büyük kurumlar tarafından sıkça kullanılır. 

Karları olduğu kadar riskler de barındıran bu işlemler borsada sistem tarafından tespit edildiğinde işlemi yapan hesaplar kara listeye alınabiliyor ve işlemleri askıda bekletilebiliyor. Bazı borsalarda ise işlem bekletilerek fiyat düştüğünde onay verilmekte, bu şekilde de kar değil zarar edilmiş oluyor.

 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Polkadot (DOT) Nedir?

Sonrakini Oku

Shiba Inu (SHIB) Benzeri 16 Şaka Coin! Bol Sıfırlı ve Yüzde 1000 Fırsatları!

Bir Cevap Yazın