Araştırma Şirketi, “En Çok İlgi Duyulan Kripto Paraları” Açıkladı: XRP Kaçıncı Sırada?

Kripto para piyasalarındaki depreme rağmen belli başlı kripto paraların dikkat çekici yükselişler elde ettiği veya etmek üzere oldukları görülüyor.

Bitcoin’in Düzeltmesi, Sosyal Medya İle İlişkili

Kripto paraların hareketlerinin sosyal medyadaki gelişmelerden ne kadar etkilendiği aslında son düşüşle de çok net görüldü. Elon Musk’ın birkaç yorumu ile beraber yayılan düşüş dalgası, Bitcoin (BTC) fiyatına %30 gerilemeye mal oldu. BTC’nin düşüşü ise bütün kripto para piyasasını engelledi.

Kripto paralar yeni neslin finans dünyası olarak görülmekte ve yeni neslin sosyal medya kullanımı da şüphe götürmez bir gerçek. Durum böyle olunca Lunar Crush tarafından sosyal medyadaki metrikler dikkate alınarak yapılan analizler de bir hayli önemli oluyor. Lunar Crash, “Galaxy Score” olarak belirlediği ölçütünde ise kripto para projelerinin sosyal medyadaki etkileşimlerini ve farklı unsurları dikkate alıyor.

Lunar Crush, Top 5 Kripto Parayı Açıkladı

Lunar Crush tarafından yayınlanan verilere bakıldığında ise ilk 5 sırada gerçekten de son dönemde sosyal medyada ciddi anlamda ilgi çeken kripto paraların olduğu görülüyor. Telcoin (TEL), yaşanan düşüşe rağmen son 30 günde %445 yükseliş elde ederek önemli bir rekor kırdı. TEL’in hemen arkasında olan SafeMoon (SAFEMOON) ise shitcoin çılgınlığını başlatan kripto paraların başında geliyor.

SafeMoon, kripto paraları planlı bir şekilde TikTok üzerinden tanıtan projeler arasında ilk olarak görülmekte. Bu da SAFEMOON’un inanılmaz bir sosyal medya etkinliğine sahip olduğunu gösteriyor. Son olarak Dave Portnoy’un SAFEMOON yatırımı yaptığını açıklaması da bunu ikinci sıraya taşımış olabilir.

Üçüncü sırada ise DeFi sektörünün lokomotiflerinden Sushi yer almakta. SUSHI, mevcut düşüşe rağmen 24 saat içerisinde %14 yükseldi ve 20 dolar seviyesine ulaştı. SUSHI hakkındaki sosyal medya gönderileri ise sayıca artmaya devam ediyor. SUSHI’nın yaşadığı senaryonun bir benzerini de Polygon (MATIC) yaşamakta. MATIC de piyasaya meydan okuyor ve aslında bunun sosyal medya etkinliğinden kaynaklandığı söylenebilir.

Listenin beşinci sırasında ise toplam piyasa değerine göre en büyük 4. kripto para birimi XRP bulunuyor. XRP fiyatı 24 saat içerisinde %3,9 yükseliş elde etti ve 1,51 dolar seviyesine ulaştı. XRP’nin dava ile ilgili gelişmeler sayesinde ise devamlı gündemde kaldığı söylenebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

ETH ve BTC Rekabeti: Ethereum’un Bitcoin’in Yerini Alması Kaçınılmaz Mı?

Sonrakini Oku

BTC, Altın ve Bankalar: Bitcoin Neye Kıyasla “Çok” Enerji Kullanıyor?

Bir Cevap Yazın