Araştırma: En ”Temiz” Borsalar Açıklandı!

The Blockchain Transparency Institute (BTI) isimli temel olarak kripto para borsalarının şeffaflığına odaklı kurum, borsalar ve piyasa hakkında yaptığı son araştırmasını yayınladı ve hangi platformların şeffaflık açısından en temizler arasında yer aldığını gözler önüne serdi.

BTI Sahte Hacimleri Temizliyor

19 Eylül tarihinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, beşinci piyasa gözlem raporunda Kraken ve Coinbase‘in en temiz kripto para borsaları arasında yer aldığı görülmekte. Burada temizlik kelimesi ile kastedilen ise söz konusu borsalarda wash trading olarak bilinen sahte hacimlerin en az olması şeklinde biliniyor. BTI  2018 yılının Ağustos ayından beri benzer raporlar yayınlıyor ve kullandığı algoritma ile wash trading’i gerçek hacimden ayırabiliyor.

”2019 yılının başlangıcından beri küresel sahte hacim yaratma top 40 içerisindeki kripto para borsalarında yüzde 35,7 azaldı. Veri raporlarımızı bu borsaların birçoğu ile paylaşma süreci sahte hacim yaratan hesapları tespit etme ve bunları kapatma ile sonuçlandı.”

En son raporda en temiz borsalar arasında yer alan Kraken ve Coinbase geleneği bozmazken, Poloniex ve Güney Kore’nin lider borsası UpBit de bu unvanı kazandı. Bunun yanı sıra OKEx ve Bibox kripto para borsaları ise top 40 arasındaki borsalara kıyasla en yüksek sahte hacim yaratma oranına sahip olarak gözüküyor.

BTI’nin bulgularına göre Japonya ve ABD doğru veri paylaşımı konusunda lider ve bunun en büyük sebebi ülkelerdeki sert regülasyonlar olarak bilinmekte.

Cryptocompare isimli araştırma platformu da geçtiğimiz aylarda sadece bu duruma yönelik bir ürün geliştirmiş olsa da, bunun başarılı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Sahte Site İçin Ünlü İsimler Kullanıldı

Sonrakini Oku

Ethereum İşlem Ücretleri Bitcoin’i Geçti

Bir Cevap Yazın