Araştırma: Bitcoin Altını Tahtından Edebilir

Bitcoin‘in nihayet finansal piyasaya girdiği, on yıl gibi uzun ve acılı bir sürecin ardından çoğunluk tarafından kabul edilmeye başladı. Topluluk genellikle kripto paralarla geleneksel paraları karşılaştırsa da yeni nesil yatırımcılar altını ve Bitcoin’i kıyaslıyor.

Yeni Nesil Yatırımcılar

Bunu daha iyi analiz edebilmek için Grayscale, yeni nesil yatırımcıların zihniyetini anlamak amacıyla bir araştırma yaptı.

Firmanın hazırladığı rapor, insanların değer alış veriş tarzına ve medeniyetteki değişimlere odaklanıyor. Bununla beraber herhangi bir para biriminin çeşitli yönleri üzerinde de duruyor: Kıtlık, doğrulanabilirlik, dayanıklılık, taşınabilirlik, bölünebilirlik, değiştirilebilirlik ve tanınabilirlik.

Rapora göre, geleneksel para birimleri, her ne kadar yatırımcılar hala enflasyona karşı altını tercih etseler de, borsalarda en çok tercih edilen araçlar olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında Dünya Altın Konseyi’ne göre günümüzdeki altın yatırım piyasası 3.3 trilyon dolara ulaşmış durumda. Ayrıca rapora göre, Amerikan doları gibi “güvenli liman” olarak bilinen para birimlerinin arzıyla altın fiyatı arasında da güçlü bir bağ var.

Altın ve Bitcoin

Öte yandan Grayscale’in yayımladığı raporda, para ve ödeme sistemleri geliştikçe Bitcoin’in altın karşısındaki en büyük tehdit haline geleceğine değiniliyor. Hatta rapora göre Bitcoin altını yerinden dahi edebilir. Grayscale Bitcoin ve altını 11 kriterde kıyaslıyor. Örneğin Bitcoin düşük maliyetli olarak saklanabiliyor ve transfer edilebiliyorken altın bunların hiç birini yerine getiremiyor. Bunun yanında Bitcoin’le hızlı değer transferi yapılabilirken bu durum altında mümkün olmuyor. Bitcoin latte almak için uygunken altınla herhangi bir yere gidip kahve almak gibi bir imkan bulunmuyor.

Rapor, Bitcoin’in dijital altın haline geleceğini ifade ederek noktalanıyor. Bildiğimiz gibi Bitcoin ilk defa bu raporda dijital altın olarak tanımlanmıyor. Milyarder yatırımcı Peter Thiel 2018 Mart ayında yaptığı açıklamada, “Altının çevrimiçi karşılığı olarak Bitcoin’i görüyorum” ifadelerini kullanmıştı. Thiel sonrasında da eski JP Morgan yöneticisi Alex Gurevich ve Galaxy Digital’in kurucusu Mike Novogratz gibi ünlü isimler Bitcoin için “dijital altın” kavramını kullanmıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Geliştiricilerinin Dudak Uçuklatan Maaşı!

Sonrakini Oku

Analist: Haziran Bitcoin İçin İyi Bir Ay

Bir Cevap Yazın