Apple, Metaverse Adımı Atacak Mı? Açıklamalarda Yakalanan İpuçları!

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük şirketi olan Apple, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik ilgi kazanmaya devam ederken metaverse‘e adım atmak için planları yapıyor. Apple CEO’su Tim Cook, 27 Ocak’ta şirketin metaverse ile ilgili hedeflerini ima ederek artırılmış gerçeklik uygulamalarının genişletilmesinden bahsetti.

“Bu Alanda Çok Potansiyel Var”

Metaverse ile ilgili bir soruya yanıt olarak Cook, “Bu alanda çok fazla potansiyel görüyoruz ve buna göre yatırım yapıyoruz” sözlerini kullandı. Bunun yanında Apple, App Store’da 14.000 artırılmış gerçeklik uygulamasına sahip ve bu rakam daha fazla yatırımla artabilir.

Öte yandan Reuters’e göre şirket, önümüzdeki yıl içinde bir AR kulaklık ve gözlük tanıtmayı planlıyor. Yorumlar ise Apple’ın henüz metaverse ile ilgili projelere odaklanmadığına dair önceki raporların nispeten tersine gibi görünüyor.

Potansiyel metaverse hareketi, sanal gerçeklik hedeflerine doğru emin adımlarla yürüyen ve son olarak şirketin adını Meta yapan Facebook’un hamlelerini takip ediyor. Cook bu noktada Apple‘ın araştırma ve geliştirme çabalarının donanım, yazılım ve hizmetlerin kesişimine odaklandığını söyledi ve “sihrin gerçekten burada gerçekleştiğini” ekledi.

Apply, herhangi bir resmi duyuru veya sürümden önce heyecan uyandırmak için ürünleri ve geliştirmeleri konusunda her zaman gizlilik odaklı bir yaklaşım benimsiyor.

Raporda, teknoloji devinin hizmet gelirinin son çeyrekte %24 artarak 19,5 milyar dolara yükseldiği ve analist tahminlerinin 18,6 milyar dolar olduğu belirtildi. Şu anda müzik akışı ve oyun oynama gibi ücretli hizmetlerinde 785 milyon abonesi var.

Apple Hissesi ve Karı

Şirketin hisse senedi fiyatı, Cook’un tanıtımlarından sonra bir artış yaşadı ve mesai sonrası işlemlerde %5.7 artarak 167 dolara yükseldi. Ancak AAPL hisseleri, hisse senedi piyasaları önceki zirvelerden geri çekilirken, yılın başından bu yana %8.2 düştü.

Apple’ın kârı, iPhone satışlarından gelen rekor gelirle birlikte, geçtiğimiz tatil sezonu çeyreği için yaklaşık 35 milyar dolara ulaştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ünlü Kripto Para Analisti Justin Bennett Açıkladı! Boğa Piyasası Henüz Bitmedi

Sonrakini Oku

2022’de İlgi Duyanlar İçin Keşfedilecek En İyi 7 NFT Pazar Yeri

Bir Cevap Yazın