Antminer’a Kısa Bir Bakış: Madencilik Gelecekte Ne Durumda Olacak?

21 Şubat’ta Bernstein’ın yayınladığı bir yatırım araştırma raporuna göre Çinli ASIC üreticisi Bitmain’in 2017 net kârı 3 ila 4 milyar dolar arasında. Bitmain, kripto para madencilerinin yakından tanıdığı Antminer’ın üreticisi. Ürettiği cihazları kendisi kripto para üretmek için kullanmıyor, kripto para üreticilerine satıyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük bitcoin madenci havuzlarından biri olan AntPool’u işletiyor. Yani Bitminer’ın gelir kaynağı, kripto para üreticilerinin ihtiyaç duyduğu en hayati ürün (madenci cihaz) ve en hayati hizmet (madenci havuzu). Peki, Bitmain bu kârı elde ederken onun sattığı ürün ve hizmetlerden faydalananlar ne kadar kâr etmiş?

Antminer serisinin en son piyasaya sürülen bitcoin (S9), litecoin (L3+), ve siacoin (A3) madenci cihazları şu an birçok listede en “kârlı” ve “tavsiye edilen” cihazlar olarak geçiyor.

Bunun gibi birçok liste bulmak mümkün. Her birinin kendine göre bir “kârlılık” hesaplama yöntemi var. O yönteme göre farklı cihazların performansı farklı şekillerde değerlendirilebiliyor. Anythingcrypto’nun yukarıda linkini verdiğim listesinde ise “optimist” ve “şüpheci” şeklinde iki senaryo için bazı Antminer modellerinin 1 ve 2 yıllık getirisi hesaplanmış. Bütün miktarlar USD olarak verilmiş, ki hemen hemen bütün bu tarz listelerde o şekilde yapılır; getiri USD olarak hesaplanır, BTC olarak değil. Çünkü BTC olarak hesaplandığında ortaya çok garip bir gerçek çıkmaktadır!

Anythingcrypto’nun listesinde optimist senaryoda bitcoin’in fiyatının dolar bazında aylık %10 artacağı varsayılmış, “şüpheci” senaryoda ise bu oran %8 olarak alınmış. Hesaplamaların güncel ve iki senelik olduğu göz önünde bulundursa, bu listeye göre bitcoin fiyatının 2020 başlarında optimist senaryoda 100 bin dolar, “şüpheci” senaryoda ise 63 bin dolar civarında olması öngörülmüş. Yani kötü senaryoda bile bitcoin’in iki sene içerisinde %634 karlılık göstereceği umulmuş. Bu öngörünün geçerliliğini sorgulama amacında değiliz – bu hesaplama için bu öngörüyü doğrudan kabul edeceğiz.

Bu hesaplamada bitcoin fiyatının yanında “zorluk derecesi” de önemli. Herkesin bildiği gibi bu cihazların üretim kapasitesi, ortalama iki haftada bir güncellenen zorluk derecesine bağlı olarak değişiyor. Optimist senaryoyu ele alırsak, zorluk derecesinin aylık olarak %15 artacağı varsayılmış – bana kalırsa yerinde bir varsayım. Ancak Antminer A3 için aynı sayfanın da özellikle uyardığı gibi bu varsayım geçerli olmayabilir. Bu yüzden Antminer A3 için “şüpheci” senaryoyu, diğerleri için optimist senaryoyu temel alacağız.

Aynı süre için bitcoin’de (ya da madenciliği yapılan diğer kripto paralarda) meydana gelecek fiyat artışını %634 olarak varsaymıştık. Bu oranı temel alırsak, bitcoin bazında karlılık oranları aşağıdagi gibi:

Model Üretilen kripto para bazında kâr
(2 yıl sonunda)
Antminer A3 -17%
Antminer L3+ -25%
Antminer R4 -28%
Antminer S9 -30%

Bu modellerin güncel listelerde en kârlı olarak geçen, 2017’de 4 milyar dolar kazandığı raporlanan Bitmain’in son çıkardığı modeller olduklarını hatırlatalım. Aynı zamanda, bu modellerin farklı şekillerde konfigüre edilebileceğini, işin uzmanı teknisyenler tarafından doğru şekilde kurulup doğru kripto paraların madenciliği yapıldığında yukarıdaki oranlardan çok daha farklı sonuçlar elde edilebileceğini de belirtmek gerekir. Bununla birlikte bir diğer önemli faktör de elektrik ücretidir. Söz konusu değerler standart bir kullanıcının bireysel olarak alacağı sonuçlar olarak değerlendirilmelidir.

Anythingcrypto’nun varsayımlarına göre ulaştığımız bu sonuç, diğer listeler ve madencilik hesap motorları aracılığıyla varılacak sonuçlarla aşağı yukarı örtüşüyor: Kripto para madenciliği yapmak için gereken yatırımla doğrudan o kripto parayı satın alırsanız muhtemelen daha çok kar edeceksiniz (ya da daha az zarar).

Bütün bunların yanında, madencilik ve her türlü formu, kripto paraların işleyişi için çok merkezi bir öneme sahiptir. Bir kripto paranın cüzdanını kurup blokzincirinin tamamını indirmek ve madencilik yapmak, yalnızca kâr elde etmek için yapılmanın yanında, söz konusu kripto paranın güvenliğini desteklemek için de gerçekleştirilebilir. Bu yazıda yalnızca Bitmain’in 4 milyar doları nasıl kazandığına ilişkin küçük bir irdeleme yapılmıştır.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Putin Blockchain Hakkında Konuştu

Sonrakini Oku

Starbucks: Blockchain Teknolojisini Kullanabiliriz

Bir Cevap Yazın