Analistten Heyecan Veren Ethereum (ETH) Açıklaması: Yakında ETH Kalmayabilir

Ethereum (ETH) fiyatı 1.450 doların üzerine kadar çıkarak bir hafta önce kırdığı rekoru tekrar tazeledi. ETH fiyatının bu yükselişinin arkasında hem BTC’nin yatay seyri, hem de balinaların sığ sularda gezmesi yer alıyor olabilir.

Ethereum Arzı 15 Ayın Dip Seviyesinde

Önde gelen kripto para borsalarındaki toplam Ethereum arzı, 15 ayın en düşük seviyesine kadar geriledi ve borsalarda sadece 15,4 milyon adet ETH kaldı. Yaklaşık 20 milyar dolara tekabül eden bu rezerv, toplam piyasa değeri 163 milyar doların üzerinde olan bir varlık için oldukça sığ.

Glassnode tarafından yayınlanan bir gönderide de ETH arzının 15 ayın en düşük seviyesine kadar gerilediği belirtildi. Glassnode verilerinde aynı Bitcoin’in bir zamanlar yaşadığı gibi Ethereum’un da likidite krizine doğru ilerlediği ve alım yapanların bunları soğuk depolama cüzdanlarına gönderdikleri görülüyor.

Balinalar ETH Stokluyor

Balinaların yaptıkları yüklü ETH alımları ve daha sonra satış baskısı olmayacak şekilde bunları başka cüzdanlara aktarmaları, yükselişin temel sebebi. Whale Alert tarafından aktarılan bilgilere göre sadece 23 Ocak tarihinde bile borsalardan 1,6 milyar dolarlık ETH çıkışı oldu.

eth arz

Ünlü kripto para analisti ve Quantum Economics araştırmacısı Pedro Febrero da bu konu hakkında önemli bir açıklama yaptı. Febrero, Ethereum’un borsalardan çekilmesinin yükseliş sinyali olduğunu belirtti.  Febrero’ya göre çekilen ETH’ler ya soğuk depolama cüzdanlarına ya da DeFi protokollerine aktarılıyor.

DeFi Pulse verilerine göre ise kilit altına alınan ETH miktarı sadece 1 milyon adet artmış. Bu da balinaların çektikleri ETH’leri cüzdanlarında güvenceye almak istediklerini gösteriyor. Febrero, bunun ETH fiyatına en az %100 yükseliş getirebileceğini düşünmekte. İnsanlar ETH’leri uzun vadeli yatırım için beklettikçe veya ETH 2.0 kontratına yatırdıkça düşüş baskısı da azalacaktır.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Popüler Menkul Kıymet Avukatı: Ripple İflas Edebilir, XRP Tarihten Silinebilir!

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) Tahminlerinde Yanılmayan Analistten Umut Dolu Açıklama

Bir Cevap Yazın