Analistler Çin’in Büyük Oynadığını Düşünüyor

Fintech ve düzenleme uzmanları, ABD’nin Çin’in merkez bankası dijital para biriminin peşindeki proaktif düşüncenin peşine düşmesi gerektiğini ifade ediyor.

1 Kasım’da Fortune’da yayınlanan bir rapora göre dijital para biriminin iki süper güç arasındaki sorunlarda giderek daha önemli bir rol oynamaya başlayacağı belirtiliyor.

Çin, Büyük Oynuyor

Asya-Pasifik ve ABD’de çalışan fintech odaklı bir kurumsal strateji şirketi olan DeerCreek’in yönetici ortağı Mike Wasly konuyla ilgili Fortune’a yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Çin çok büyük oyunlar oynuyor. Bu alanda kontrolü sürdürmek ve lider olarak görülmek istiyorlar ve bu yüzden Blockchain’i benimsemek ve bu konuda halkla iç içe olmak son zamanlarda gördüğümüz gibi çok ilgi çekecek.

Hong Kong merkezli start-up CryptoBLK’nın CEO’su olan Duncan Wong, Çin Devlet Başkanı Xi tarafından Blockchain hakkında yapılan son açıklamaların Çin Halk Bankası’nın (PBoC) merkez bankası dijital para birimini (CBDC) başlatma planını hızlandıracağını düşündüğünü dile getirdi.

Çalışmaları Çin’in finansal gelişimine ve hükümet düzenlemelerine odaklanan Hong Kong Çin Üniversitesi’nde bir araştırmacı olan Li Chen Fortune’a yaptığı açıklamalarda, ülkenin dijital para ve Blockchain konusundaki yaklaşımının teşvik ve dikkat arasında iki kola ayrıldığını ifade etti.

Bununla birlikte, endüstriyel ve özellikle finansal sektörlerde Blockchain’in engellenmesi söz konusu olduğunda Li, CBDC gelişimindeki ilerlemelerin “Çin’in finansal düzenleyicileri ve merkez bankasının nispeten izin veren tutumu” içinde gerçekleştiğini savundu ve şu ifadeleri kullandı:

Çin’in fintech devriminin, Çin hükümeti yönetmeliklerinde genel olarak daha fazla izin veren tutumlar olmadan şu anda gerçekleşemeyeceğini söylemenin adil olduğunu düşünüyorum.

Amerika ve Blockchain

Bunların yanında Wasly Amerika’nın yeniliğe giden yolu düzenlemeye çalışırken adeta sıkışıp kaldığını dile getirdi. Wasly’ye göre ABD, CBDC’lerin kaçınılmaz olduğunu kabul etmeli ve bu konuda Facebook’un kripto para projesi Libra’dan faydalanmalı.

Wasly’e göre dijital para birimleri gelecekten birden hayatımıza girecek ve bunun için şimdiden hazırlık yapmayanlar kaybedecek.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple CEO’su: Altcoin’lerin Yüzde 1’i Hayatta Kalacak!

Sonrakini Oku

Analist: Bitcoin Volatilitenin Artması İle 10.000 Doları Aşacak!

Bir Cevap Yazın