Analist Tahmini: Bitcoin Zirveyi Bir Daha Ne Zaman Görecek?

Bitcoin nisan ayında büyük bir yükseliş dalgasına girerek yatırımcılarını sevindirdi, analistlerin geleceğe yönelik tahminlerini bir bir sıralamasına sebep oldu. UBS araştırma analisti Kevin Dennean’ın son finansal analizine göre Bitcoin yatırımcılarının Bitcoin’de zirveyi (19-20 bin dolar) tekrar görmesi için 22 yılın üzerinde beklemesi gerekecek.

Çöküş Trendleri

Dennean’ın analizinde Bitcoin ve kripto paralardaki paternlerle diğer finansal sistemlerde yaşanan çöküş trendlerini (1929 Dow Jones, 2000 NASDAQ ve 2008 Petrol gibi) karşılaştırdı. ‘Diğer varlıklarda geçmişte aynı şey yaşandığı için’ Bitcoin’de boğaların geleceğinin düşünüldüğüne işaret etti ve şöyle devam etti:

Diğer varlıklardaki balonların tekrar zirve seviyeye çıkması için gereken süre (Dow Jones Industrials için 22 yıl kadar uzun) ve düşüşten toparlanmaya kadar yıllık getirinin düşük olması bizim için çarpıcıdır.

Patlayan Balonlar

Dennean aynı zamanda patlayan tüm balonların eski zirve seviyelerine tekrar dönmediğini belirtti. Nikkei’deki çöküşü (düşüşünün ardından 30 yıl geçmesine rağmen Nikkei tüm zamanlar rekoruna hala erişemedi) buna örnek olarak gösterdi.

Ambcrypto’nun haberine göre Dennean’ın dikkat çektiği bir başka sayısal veri, Bitcoin dahil tüm varlık sınıflarının %75 düşüşe geçmiş olması. Hatta BTC’de bu oran %80’e varıyor. Dennean’a göre yalnızca Dow Jones ve Nasdaq çöküşten sonra kullanıcılarını sevindirdi.

Son olarak Bitcoin haberimizin hazırlandığı sırada %0,53 artışla 5.267 dolardan işlem görüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Vitalik Buterin’den Hayret Verici Ripple İtirafı!

Sonrakini Oku

Blockchain Türkiye Platformu İlk Meyvelerini Verdi

Bir Cevap Yazın