Amerika’dan Yeni Kripto Para Yaptırımları!

Kripto paralar bireysel ve kurumsal yatırımcıların yoğun ilgisine maruz kalıyor. Elbette bu alana ilgi duyanlar sadece yatırımcılar da değil. Dijital haydutlar bazı siber güvenlik zafiyetlerini tespit ederek çok ciddi boyutta hırsızlıklar yapabiliyor. Neredeyse her ay birkaç DeFi platformunun, köprünün hacklendiğini ve milyonlarca doların suçluların cüzdanlarına aktığını duyuruyoruz.

ABD Hazinesi’nden Kripto Para Yatırımı

ABD Hazine Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, kripto paralar için mikser hizmeti veren Blender’ı, Kuzey Kore tarafından siber suç ve kara para aklama için kullanıldığını iddia ederek yaptırım listesine eklediğini söyledi. Daha önce ifade ettiğimiz üzere, mikser diye tabir edilen bu sistemler ağırlıklı olarak kara para aklamada kullanılıyor. Sisteme bir miktar komisyon ücreti ödemeyi kabul ettiğinizde, elinizdeki suç varlıklarını temiz cüzdanlara taşıyabiliyorsunuz.

ABD, Kuzey Kore’nin kripto para birimlerini çaldığını ve sanal para birimi karıştırıcısı Blender aracılığıyla bunları akladığını iddia etti. Kuzey Kore’deki birkaç grubun kripto para çalmak için platformları hacklediği tespit edildi.

Kuzey Kore Devleti Hırsızlık Yapıyor

Daha endişe verici bir şekilde ABD, Kuzey Kore’nin çalınan fonları nükleer programını ilerletmek için kullandığını iddia etti. Son zamanlardaki raporlar, ülkenin nükleer yeteneklerini test etmeye devam ettiğini ve Kore yarımadasındaki gerilimi artırdığını gösteriyor. ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC) 6 Mayıs’ta yaptığı resmi bir duyuruda, Kuzey Kore’nin sanal para karıştırıcı Blender’ını Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Engellenen Kişiler Listesine (SDN) eklediğini bildirdi.

Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore bağlantılı kripto mikser hizmeti Blender’ın Kuzey Kore tarafından yasadışı kripto işlemlerini gizlemek için kullanıldığını iddia ediyor. Terörizm ve Mali İstihbarat Hazine Müsteşarı Brian E. Nelson şunları söyledi:

“Yasadışı işlemlere yardımcı olan kripto para birimleri, ABD ulusal güvenlik çıkarları için bir tehdit oluşturuyor. Kuzey Kore’nin yasa dışı finansal faaliyetlerine karşı harekete geçiyoruz ve devlet destekli hırsızlığın ve onun kara para aklama olanaklarını sağlayanların cevapsız kalmasına izin vermeyeceğiz”.

Son zamanlarda, Hazine Bakanlığı, en büyük kripto hırsızlığına yol açan Ronin Köprüsü‘nü hacklediğini iddia ederek Kuzey Koreli hack grubu Lazarus‘u SDN listesine ekledi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Shiba Inu İçin Bu Süreç Çok Önemli! Her Şey Belli Olabilir!

Sonrakini Oku

2022’de Ralli Yapabilecek 6 Metaverse ve NFT Altcoin!

Bir Cevap Yazın