Amerika’da Kara Bulutlar, Bitcoin’de Güvenli Liman Havası

Bitcoin fiyatı, Amerika’nın üzerindeki kara bulutlar artmaya devam ededursun, Bitcoin fiyatı yolunda güçlü bir şekilde ilerliyor. Tradingview.com verilerine göre Bitcoin 2019 başından bu yana 10.480 dolar seviyesine ulaşarak güçlü bir ivme yakaladığını kanıtladı.

FED Sendeliyor Mu?

Bloomberg raporuna göre, ABD Federal Rezerv başkanı Jerome Powell nihayet merkez bankasının bir sonraki durgunlukla mücadele için yeterli güce sahip olamayabileceğini itiraf etti.

Salı günü yaptığı açıklamalarda ise Powell House Finansal Hizmetler Komitesi’ne, mevcut düşük faiz oranlarının “maliye politikasının zayıflaması durumunda ekonomiyi desteklemesinin önemli olacağı anlamına geldiğini” belirtti.

Fed’in Kongre ile ilişkileri hakkında bir kitabın ortak yazarı olan Mark Spindel Amerika’nın mevcut durumuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Merkez bankalarının yapabileceği çok az şey var. Mali-parasal işbirliğine çok daha yakınız. Bankalar optimum para politikası araçlarının dışındalar.

Bunun yanında geçen yıl uyguladığı üç faiz indiriminden sonra, FED’in kısa vadeli faiz oranları hedefinin şimdi %1.5 ile %1.75 arasında olduğu biliniyor. Bitcoin’in enflasyon oranı ise doksan günden daha kısa bir sürede gerçekleşecek olan yarılanma sonrasında %1.8’e düşecek.

Öte yandan FED, ticari bankalar için kısa vadeli hayat kurtarma araçları olan repo anlaşmaları adına Eylül ayından bu yana milyarlarca yeni basılmış doları finansal sisteme enjekte etti. Kripto para analistleri ve endüstri uzmanları, merkez bankalarının kontrolü kaybettiklerini ve para basma çabalarının büyük ölçüde boşuna olduğunu ifade ediyor.

Bitcoin Piyasa Değeri

Bitcoin artan piyasa değeri ile bu karmaşık ekonomi sistemde giderek daha çok “güvenli liman” olarak algılanıyor. Bununla beraber 2008 mali krizinden etkilenen ve bunları araştıran yeni neslin Bitcoin’e yatırım yapma olasılığının da daha fazla olduğu belirtiliyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin (BTC) Fiyatı Durgun Olsa da, Balinalar Alımı Sürdürüyor!

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) Mi Altın Mı? Clem Chambers Yorumladı!

Bir Cevap Yazın