Amerika ve Çin Arasında Kripto Para Savaşı! Senatör Pat Toomey Açıklamalarda Bulundu!

Çin’in kripto paraları yasaklayan tutumuna karşı ABD daha kucaklayıcı bir pozisyon alabilir. Çin’in dijital yuan çalışmaları Amerikalı siyasileri rahatsız ederken çözüm dolara endeksli stablecoinler gibi görünüyor. Amerika nasıl bir tutum sergileyecek, stablecoinleri destekleyecek mi?

Amerika ve Çin Arasında CBDC Savaşı

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi Pat Toomey, Cuma günü Hazine Bakanı Janet Yellen ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e yazdığı bir mektupta Çin’in dijital yuanının ABD ekonomik ve ulusal güvenlik çıkarları üzerindeki etkisi konusunda uyardı.

Toomey şunları yazdı;

“Analistler, eCNY‘nin ABD yaptırımlarını yıkma, yasadışı para akışlarını kolaylaştırma, Çin’in gözetim yeteneklerini geliştirme ve Pekin’e sınır ötesi dijital ödemelerde standartlar belirleme gibi ‘ilk hamle’ avantajları sağlama potansiyelini artırdığını düşünüyor.”

Çin, 2019’dan beri ülke içinde denemesini yaptığı dijital yuanının uluslararası bir testi olarak Pekin’deki Kış Olimpiyatlarını kullanıyor. Olimpiyat köyünde sporcular ve ziyaretçiler yalnızca nakit ve dijital yuan kullanabilecek.

ABD Kripto Paraların Yanında Olmalıdır

Ancak Toomey, Çin’in özel kripto para birimleri üzerindeki baskısının ABD için potansiyel bir açılım sağladığını da sözlerine ekledi.

“Çin’in baskıları, Amerika Birleşik Devletleri’ne bireysel özgürlüğe ve diğer Amerikan ve demokratik ilkelere dayanan kripto inovasyonunun öncüsü olma fırsatı sunuyor”.

Toomey, Hazine ve Dışişleri Bakanlıklarından Olimpiyatlar sırasında Pekin’in dijital yuan sunumunu incelemelerini ve 7 Mart’a kadar tam bir brifing vermelerini istedi. Birçok siyasi Çin’in dijital yuan hamlesine ve kripto para yasaklarına karşılık ABD’nin tam tersi bir yol izleme gerektiğini düşünüyor. Daha önce yapılan açıklamalarda Amerika’nın CBDC’sinin, stablecoinlerle birlikte var olabileceği fikrini ortaya atmıştı. Bu senaryoda Çin yasaklarının karşısında kripto paralar için kucaklayıcı bir tavır takınan ABD’yi görebiliriz.

Amerikalı yetkililer kripto paraları, metaverse ve blockchain inovasyonunun bir parçası olarak görürse onları koruması altına alacaktır. Spot kripto ETF’leri, kripto paralara yasal statü ve daha fazlası yakında gerçek olabilir. Bu durumda Bitcoin’in altı haneli hedefini görmek pek çok zor olmayacaktır.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bu NFT Projesi Büyük Bir Yatırım Alabilir ve Değeri 5 Milyar Dolara Çıkabilir!

Sonrakini Oku

Popüler Şaka Para Birimi, Almanya’nın Önde Gelen Futbol Kulübüyle Ortaklık Kurdu

Bir Cevap Yazın