Amerika Dijital Para Birimi Çıkaracak Mı?

Cointelegrap’ın haberine göre Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisinin Finansal Hizmetler Komitesi üyeleri Federal Rezerv‘e, Amerikan doları cinsinden dijital para birimini başlatma planları olup olmadığı yönünde bir soru yönelttiler.

FED, Bu Yetkiye Sahip

Amerikalı Temsilciler French Hill ve Bill Foster Federal Rezerv Yönetim Kurulu Başkanı Jerome Powell’a gönderilen 30 Eylül tarihli mektupta, Amerikan dolarının statüsünün “dijital para birimlerinin geniş kabulü” dolayısıyla tehlikeye girebileceğinden duydukları endişeleri dile getirdi. Mektupta konuyla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

Uluslararası olarak Bank for International Settlements, şu anda 40’tan fazla ülkenin dijital para birimi geliştirdiğini ya da geliştirmek istediğini tespit etmiş durumda.

Öte yandan temsilciler dijital para birimlerinin geleneksel paranın özelliklerini ve faydasını üstlenme potansiyeli olduğunu belirttiler. Dolayısıyla temsilciler FED‘in “bir ABD doları dijital para birimi geliştirme projesini” üstlenmesi için acilen harekete geçmesi gerektiğini düşünüyorlar.

Bunların yanında iki kongre üyesi, Federal Rezerv’in dijital bir ulusal para birimi geliştirerek daha güvenli, daha esnek ve daha istikrarlı bir parasal ve finansal sistem kurma yeteneğine ve yetkisine sahip olduğunu da belirtiyor.

Merkez Bankaları Koordinasyonu

Federal Rezerv yetkilisi Simon Potter, kripto para birimlerinin doların yerini almasının mantıklı olmadığını dile getirmişti. Potter yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanmıştı:

ABD’de büyük, likit sermaye piyasaları varken dışarıdan daha karmaşık bir şeylerin kabul edilmesi mantıklı gelmiyor. Temel fiyatlar belirleyebileceğiniz ve derin bir piyasaya sahip olabileceğiniz bir para biriminin olmaması dünya ekonomisi açısından hayatı zorlaştırır.

Bunun yanında Potter, merkez bankalarının her zaman dijital para birimlerini koordine edebileceklerine inanmadığını da ifade etmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

John McAfee: Bitcoin 2020 Sonunda 1 Milyon Dolar Olacak!

Sonrakini Oku

İkide İki Yapan Bitcoin ”Büyücüsü”, Ekim Ayı İçin Ne Söyledi?

Bir Cevap Yazın