Altın Savunucusu Kendisiyle Çelişiyor

Kripto para birimlerine karşı yaptığı olumsuz eleştirilerle tanıdığımız ve sıkı bir altın savunucusu olan Peter Schiff, bir kez daha kriptoları hedef aldı. Schif bu sefer yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in sanıldığı gibi bir “güvenli liman” olmadığını ve altının yaptığı gibi bozulan ekonomilerde bir hedge görevi göremeyeceğini iddia etti.

“Altın Güvenli Bir Yatırım”

Schiff yaptığı açıklamalarda altının uygulanabilir ve değerli bir yatırım olduğunu savunurken, Bitcoin’in değersiz olduğunu ve birden 1.000 dolara düşebileceğini dile getirdi. Bununla birlikte, Schiff kendi Bitcoin cüzdanı ile ilgili yaptığı hatadan sonra kripto endüstrisinde bir “dalga konusu” haline gelmişti ve dolayısıyla kripto paralar ile ilgili tahminlerini özellikle kripto ekosistemindeki kişiler ciddiye almıyor.

Öte yandan Schiff yaptığı son açıklamada Koronovirüs sonrası tüm piyasalarla birlikte Bitcoin’in de düşüşte olduğuna dikkat çekti. Altın savunucusu çoğu kişinin düşündüğü gibi Bitcoin’in diğer piyasalarla birlikte hareket etmediği düşüncesinin de bu şekilde kanıtlanmış olduğunu ifade etti. Ayrıca Schiff, Fed’in faiz indirimi sonrasında Bitcoin’in neden yükselmediğini de tabir yerindeyse alaycı bir dille sorguladı.

Bunların yanında Schiff Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, eğer BTC yükselmeyecekse neden Bitcoin’e yatırım yapmak isteyeceğini de sordu. Ayrıca Bitcoin’in hangi koşullar altında toplanacağı sorusunu da takipçilerine yöneltti.

Altın ve Güvenli Liman

Altın uzun zamandır geniş piyasa endişeleriyle negatif korelasyon içinde çalışan “geleneksel güvenli liman varlığı” olarak biliniyor. Bunun yanında değerli metal, “yatırımcılara jeopolitik kargaşadan arınmış bir metaya sahip olma fırsatı sunduğu için güvenli liman varlığı” olarak tanımlanıyor.

Bununla birlikte bu gerçek, Bitcoin’in güvenli liman durumuyla aynı şekilde test edildi. Dolayısıyla Schiff’in kendi açıklamalarındaki Bitcoin kelimesini çıkarıp altın sözcüğünü eklediğimizde de açıklamaların anlamı olduğu gibi aynı durumu işaret ediyor….

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Ağında Yeni Bir Rekor Kırıldı! Fiyat Yükselişe Geçti

Sonrakini Oku

Hindistan’daki Yasak Kalktı, Bu Kripto Para Rekor Kırdı!

Bir Cevap Yazın