Altın Kaz Projesinde İmzalar Atıldı: Dünyanın En Büyük Madencilik Tesisi Nerede İnşa Edilecek?

Paraguay hükümeti ve Blockchain Teknolojisi Vakfı Paraguay’da dünyanın en büyük kripto para madencilik çiftliğini inşa etmek için bir anlaşma imzaladı.

Blockchain Teknolojisi Vakfı tarafından yapılan basın açıklamasında projenin ismi “Altın Kaz” olarak duyuruldu. Altın Kaz projesi kapsamında dünyanın en büyük kripto para madencilik tesisi Paraguay’ın en güzide şehirlerinden Ciudad del Este’de kurulacak.

Anlaşmayla birlikte Paraguay hükümeti Itaipu hidroelektrik santrali yakınlarındaki 50 kilometrekarelik bir arsayı, dünyanın en büyük kripto para madencilik tesisi için tahsis edecek. Itaipu tesisi, dünyanın en büyük ikinci hidroelektrik santrali konumunda. Blockchain Teknolojisi Vakfı başkanı Choi Yong-Kwan konuya sadece ekonomik perspektiften bakmadıklarını aynı zamanda faaliyetlerini de çevre dostu bir şekilde yürüteceklerini açıkladı:

Itaipu elektrik santralinde üretilen elektrik enerjisinin yalnızca %20’si Paraguay’da tüketiliyor. Burada üretilen elektriğin %80’i ise yurtdışına ihraç ediliyor. Paraguay’da dünyanın en büyük kripto para madencilik tesisini düşük maliyetle ve temiz enerji kaynaklarını kullanarak inşa edeceğiz.

Blockchain Teknolojisi Vakfı projeyi finanse etmek için ayrıca bir de Initial Exchange Offering (IEO) başlatacak. Proje, Bitcoin, Ethereum ve MicroBitcoin’le finanse edilecek. Paraguay devlet başkanı yardımcısı Hugo Velázquez projeyle yakından ilgilendiklerini belirtti:

Paraguay hükümeti, Blockchain Teknolojisi Vakfı’nın Altın Kaz projesine aktif olarak destek verecek ve anaysa değişiklikleriyle projeye vergi indirimleri sağlayacak.

Blockchain Teknolojisi Vakfı başkanı Choi Yong-Kwan ise arkalarında böyle bir destek oldukça projenin başarılı olacağına dair güvence verdi:

Altın Kaz projesi kapsamında dünyanın en büyük kripto para madencilik tesisini ve kripto para borsasını yaratacağız.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Wall Street Ve Bitcoin İlişkisi BTC Fiyatını Nasıl Etkiler?

Sonrakini Oku

SEC Komisyonerinden Heyecanlandıran ETF Açıklaması

Bir Cevap Yazın