Altı Büyük Merkez Bankası, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri İçin Toplanacak

Ortaya çıkan son haberlere göre merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) gelişimini tartışmak üzere altı büyük merkez bankası Nisan ayında toplanacak.

CBDC Değerlendirmeleri

Japan Times’ın 6 Şubat’ta paylaştığı bir habere göre konuyla ilgili tanıdık bir kaynak, bahsi geçen toplantıda altı merkez bankası yöneticisi merkez bankası dijital para birimleri ile ilgili ortak araştırmaları tartışacak ve değerlendirmeler yapacak. Ayrıca bu grup, para birimleri arası uzlaştırma ve siber güvenlik gibi olası bazı zorluklarla ilgili düşüncelerini de toplantıda paylaşacak.

Bunların yanında Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, Kanada, Japonya, İsveç ve İsviçre merkez bankalarının Washington DC’de düzenlenecek Uluslararası Para Fonu konferansı sırasında toplanacağı ifade ediliyor.  Ayrıca bu toplantı, ilgili merkez bankaları arasında yakın zamanda açıklanan daha geniş bir işbirliğinin parçası gibi görünüyor. Ocak ayında İngiltere Merkez Bankası, CBDC’leri yukarıda belirtilen diğer merkez bankaları ve Bank for International Settlements ile araştıracağını duyurmuştu.

Küresel CBDC Geliştirme Çabaları

Facebook’un kripto para projesi olan Libra stablecoin’in geçen yaz açıklanmasından sonra, birçok merkez bankası dijital para birimleri üzerinde çalışmaya başladı ya da araştırmalarını hızlandırdı. Örneğin Ocak ayının sonunda, Hindistan’ın Blockchain stratejisi taslağı yerel bir CBDC’nin geliştirilmesini önerdi.

Dolayısıyla dünya çapında politika yapıcıların ve finansal kurumların CBDC araştırmalarındaki çabalarını arttırdığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Geçen ay, Dünya Ekonomik Forumu dijital para yönetimi için bir çerçeve tasarlaması amacıyla konsorsiyum oluşturduğunu açıklamıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple CEO’su “XRP Düşecek” Diyenlere Sert Çıktı!

Sonrakini Oku

Milyarder CEO XRP’de Kötü Haberi Verdi!

Bir Cevap Yazın