Altcoin’lerin Toplanma Süreci Devam Ediyor Mu?

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca kripto para yatırımcıları ve analistler, bazı altcoin’lerin fiyatlarını neredeyse iki katına çıkardığını görüp heyecanlanmış ve altcoin sezonunun başladığını adeta avaz avaz bağırmışlardı. Ancak geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in fiyatını yükselmesinin ardından durulmasıyla altcoin’ler de lider kripto para biriminin izinden gitti ve fiyatlar stabilleşti.

Bununla beraber tecrübeli bir altcoin yatırımcısı ve analistine göre, altcoin’ler hala toplanma aşamasında yer alıyor. Bu süreç altcoin’lerin şimdiye kadar yaşadığı en uzun toplanma süreci… Ancak bu durum bir fiyat artışı dönemine girilebileceği olasılığını da beraberinde getiriyor.

Altcoin Piyasası

2019’un başından bu yana Litecoin’in öncülüğünde neredeyse tüm altcoin’ler çift haneli kazançlar elde etti. Birçoğu düşüş trendini tersine çevirdikten sonra birkaç hafta içinde hemen hemen değerlerini ikiye katladı.

Tüm altcoin’lerdeki bu artış birçok yatırımcıya ve analiste altcoin sezonunun başladığını düşündürdü. Hatta Google Trends verileri bile altcoin’lere olan ilginin arttığını gösterdi. Google XRP, Litecoin, Ravencoin ve Binance Coin gibi altcoin’leri bir araya toplamış ve arama verilerini ona göre kullanıcılarıyla paylaşmıştı.

Öte yandan deneyimli altcoin yatırımcısı ve Altcoin Trader’s Handbook’un yazarı Nik Patel, Twitter üzerinden kullanıcılarıyla bir grafik paylaştı. Patel’in paylaştığı bu tablo, altcoin piyasa hacminin hala toplanma aşamasında olduğunu gösteriyor. Toplam altcoin piyasa hacmine bakıldığında ve son beş yıldaki veriler karşılaştırıldığında bu toplanma süreci 260 gün ile en uzun toplanma süreci olarak karşımıza çıkıyor.

Bundan bir önceki toplanma dönemi 2016 sonları ile 2017 başlarına denk gelmiş ve yaklaşık olarak 108 gün sürmüştü. Ardından 2017 sonlarında tarihi rekorların kırılmasının ardından en uzun süren ayı döngüsüne girildi ve derin bir düzeltme yaşandı.

Altcoin Sezonu Henüz Başlamadı

Yaşanan değer yükselmelerinin ardından bile eğer altcoin piyasası hala toplanma sürecindeyse, bundan sonra yaşanacak olan artışlar şaşırtıcı derecede büyük olabilir.

Bunun yanında genellikle toplanma aşamalarının ardından büyük fiyat artışları yaşanır.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Blockchain Türkiye Platformu İlk Meyvelerini Verdi

Sonrakini Oku

%10 Yükseliş: BNB Adım Adım Rekora Koşuyor!

Bir Cevap Yazın