Altcoinler Yükselecek Mi? Enflasyon ve Faiz Verileri Işığında Kripto Paralar!

Kripto para piyasaları savaş, enflasyon ve faiz artışları derken ciddi volatiliteye şahit oluyor. Bugün gelen ve haftaya gelecek veriler önemli. Yükselen fiyatlar tüm dünyada manşetlere çıkıyor. Amerika Birleşik Devletleri 40 yılın en yüksek enflasyonuyla karşı karşıya, peki haftaya bizi neler bekliyor?

Enflasyon, Faiz ve Kripto Paralar

ABD enflasyon verisinin beklentilerde gelmesiyle birlikte Bitcoin yeniden 40.200 dolar seviyelerine yükseldi. Ancak bu hareket uzun sürmedi ve saatlik mumda yeniden 40.000 doların altı görüldü. Yazı hazırlandığı sırada ise 39.400 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor. Enflasyon verilerinin beklentilere uygun gelmesi pozitifti ancak halen %7+ enflasyon var ve FED faiz artırmakta kararlı görünüyor.

Haftaya Çarşamba günü gelecek faiz kararı haftalardır bekleniyor. İlk çeyreğin en önemli gelişmelerinden biri bu oldu. Eğer FED beklenenden daha sert bir tutum takınırsa, yılın geri kalanı altcoin yatırımcıları için daha zor geçecek.

Bitcoin ve Enflasyon

Bitcoin, yükselen fiyatlara karşı etkili bir koruma mı, Bitcoin yüksek enflasyon ortamında nasıl bir rol oynayabilir ve Bitcoin kullanıcıları enflasyonun geleceğini biliyor muydu? Bitcoin, finans ve hatta Avrupa siyaseti dünyasından uzmanlar bu sorulara yanıt vererek, Avrupa’daki endişe verici fiyat artışlarıyla ilgili görüşlerini paylaştı.

Veri analistleri Kaiko’nun aylık raporuna göre, Bitcoin fiyatı enflasyonun önüne geçti, bu da Bitcoin yatırımcılarının fiyatlarda bir artış öngörmüş olabileceğini ve enflasyona karşı korunmak için satışlara yönelmediğini ima ediyor.

İngiltere’nin önde gelen Bitcoin borsası CoinCorner’ın CEO’su Danny Scott bu argümanı destekliyor. “Dünya çapında gördüğümüz enflasyon seviyelerine şaşırmadık”.

Scott şunları söyledi;

“Bu, on yıldır geliyorum diyordu ve COVID onu hızlandırdı. Gerçek enflasyon, enflasyonun nasıl kontrol altında olduğuna dair olumlu bir dönüş sağlamak için halının altına süpürülüyor.”

Bu kez bir parlamento üyesi olan başka bir Bitcoiner, enflasyonun hızla yükselmesine “şaşırmadı”. Belçikalı kilit kanaat lideri Christophe De Beukelaer, maaşını Bitcoin ile alan ilk Avrupalı ​​politikacı oldu.

Küresel Blockchain İş Konseyi elçisi ve Borsa İtalya ve Londra Menkul Kıymetler Borsası’ndan finans yöneticisi Nicolas Bertrand, şunları söyledi.

“Genişletilmiş para politikaları daha yüksek enflasyon seviyelerine katkıda bulunuyor ve bu durumun insanların beklediğinden daha uzun sürdüğünü görmek beni şaşırtmaz”.

Bitcoin’in enflasyon karşısında nasıl bir performans izleyeceğini önümüzdeki haftalarda daha net göreceğiz. Saldırıya uğrayanlar, savaş açanlar, yüksek enflasyonla mücadele etmek zorunda kalanlar yani herkes kripto paraların kendilerine birçok avantaj sunduğunu görüyor. 2022 yılı, Bitcoin ve kripto paraların yeni bir çağ açacağı yıl olabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Dev Ayakkabı Şirketi Metaverse’de: Dijital Mağazasını Bu Platforma Açıyor!

Sonrakini Oku

ABD’li Senatör, Yasa Tasarısı Hazırlığında Sona Gelindiğini Duyurdu: Kripto Regülasyonlarında Son Durum!

Bir Cevap Yazın