Altcoinler Ne Zaman Yükselir? Bitcoin (BTC) İçin Kritik Metrik!

Haftalardır devam eden kesintisiz düşüş kripto para yatırımcılarına ciddi kayıplar yaşattı. Peki düşüş artık bitti mi? Bunu söylemek için çok erken, küresel ölçekte risk piyasalarını baskılayan birçok gelişme var. FED’in şahin duruşu gevşeme olmadan devam ediyor ve Ukrayna gerilimi korkuyu artıyor. Tüm bunların üzerine Terra UST krizini ve olası katı stablecoin düzenlemelerini eklersek, kesinlikle normal zamanlardan geçmiyoruz.

Altcoinler Ne Zaman Yükselir?

Terra UST dışındaki olumsuz gelişmeler bile piyasalarının kırmızı kalması için yeterliyken kendimizi kripto tarihinin en büyük 3 kaosundan birinin ortasında bulduk. Stablecoinlere karşı devam eden güvensizlik ve merkeziyetsiz finansla ilgili çatlak sesler LUNA çöküşüyle büyük bir destek buldu. En büyük 10 kripto paradan biri olan LUNA’da tüm parasını kaybeden yatırımcılar piyasadaki korkunun artmasına sebep oluyor. Üst üste günlerde %99 düşüş yaşayan ve sonunda 40 milyar doları silen LUNA, düzenleyicilerin eline büyük bir koz verdi.

Kısa vadede güçlü bir geri dönüşten söz etmek güç. Fakat bu, kısa vadeli toparlanmalar görmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. O halde Bitcoin hakkındaki beklentileri ele alalım.

Bitcoin İçin Kritik Metrik!

Yazı hazırlandığı sırada Bitcoin 29.300 dolardan alıcı buluyor. Glassnode‘dan gelen veriler, 1 BTC’den fazla tutan adres sayısının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 845.340’a ulaştığını gösteriyor. Aşağıda gördüğünüz gibi, bu eğilim 2022’nin başına yakın bir düşüşten sonra toparlandıktan sonra her geçen gün büyüyor.

Tüm zamanların en yüksek değeri olan bu metrik, artan Bitcoin benimsenmesinin sağlıklı bir işareti ve kripto pazarındaki yatırımcıların, mümkünken Bitcoin toplamak için adımlar attığını gösteriyor. BTC için iyiye işaret eden bir başka ölçüm, son aktif arz miktarının 4 milyon BTC’ye yakın iki yılın en yüksek seviyesine ulaşmasıdır. Öte yandan Santiment’ten gelen veriler, Bitcoin hızının en son Nisan 2022’nin sonunda kaydedilen en düşük seviyelere geri döndüğünü ortaya koydu. Bu da yatırımcıların Bitcoin’lerini adresler arasında aktararak biriktirdiklerine işaret kabul edilebilir.

Ancak, akılda tutulması gereken başka bir ölçüm daha var. Bitcoin Age Consumed, bugün azalıyordu. 14 Mayıs’tan beri düşüyor. Bu, daha az yatırımcının birikimlerinden vazgeçtiğini gösteriyor. Bitcoin ve altcoinler için 30.000 doların üzerinde daha fazla kapanış görmemiz kısa vadeli toparlanmaların fişeğini ateşleyebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

2022 Ayı Piyasasında En İyi Performans Gösteren 3 Kripto Para

Sonrakini Oku

Rug Pull Söylentileri Bu Altcoin’de %70’lik Düşüşe Neden Oldu!

Bir Cevap Yazın