Altcoinler Facebook’un Gündeminde Mi? Kripto Para Söylentileri!

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde metaverse planları kapsamında şirketinin ismini Meta olarak değiştiren Facebook yeni planlarını açıkladı. Kripto para piyasalarının ana akım tarafından yoğun ilgi görmesi ve metaverse hamlesinin kripto tabanlı projelerle şekillenmesi tüm piyasaları olumlu etkiledi. Peki Meta gelecekte kripto paralarla alakalı neler planlıyor?

Facebook ve Sanal Paralar

Ana şirketi üzerinden bir kripto para başlatma fikri ortaya koyan Meta başarıya ulaşamamıştı. Fakat metaverse odaklı şekilde şirketin dönüşümü kripto paralarla entegrasyon konusunu yeniden gündeme taşıyor. Meta, uygulamaları üzerinden sanal paralar, tokenler ve borç verme hizmetleri tartışılıyor.

CEO Mark Zuckerberg tarafından yönetilen şirket, Facebook ve Instagram gibi uygulamalarının popülerliği azaldığı için yeni arayışlar içine giriyor. Sosyal medya platformlarının metaverse uygulamalarına dönüşümü bir zorunluluk halini almıştı.

Kripto Paralar Desteklenecek Mi?

Bazıları, bu söylentilerin blockchain tabanlı kripto paraları kapsamayacağını düşünüyor. Bunun yerine Meta, popüler çocuk oyunu Roblox’taki Robux para birimi gibi oyun uygulamalarında kullanılanlara benzer şekilde, şirket tarafından merkezi olarak kontrol edilecek uygulama içi tokenleri getirebilir.

Meta, örneğin Facebook gruplarına anlamlı katkılar için ödül olarak verilebilecek sosyal tokenler veya itibar tokenleri oluşturabilir. Girişime aşina olan birkaç kişiye göre Meta, cazip oranlarda küçük işletme kredileri sağlamaya odaklanarak daha geleneksel finansal hizmetleri de araştırıyor.

Instagram‘ın yakında NFT‘leri desteklemeye başlayacağı biliniyor. Geçen hafta şirket içinde paylaşılan bir nota göre Meta, mayıs ortasında Facebook’ta NFT’ler göndermek ve paylaşmak için bir pilot uygulama başlatmayı planlıyor. İçeriden alınan bilgilere göre gelecekte NFT’lerden “ücretler ve/veya reklamlar” yoluyla para kazanılabilir. Fakat şirket resmi olarak bu detaylarla alakalı bir açıklamada bulunmadı.

Meta, kullanıcıların kısa video uygulaması TikTok gibi daha yeni rakiplere giderek daha fazla zaman harcadıklarını açıkladığı şubat ayında piyasa değerlemesinden 220 milyar dolardan fazla kaybetti. ABD’li düzenleyicilerin Diem projesine parasal istikrar ve rekabet endişeleri konusunda yeşil ışık yakmayı reddetmesinin ardından sona erdi. Anlaşılan o ki Facebook sosyal tokenler aracılığıyla kripto para, altcoin ekosisteminin dışında kendi “sosyal tokenlerini” üretecek.

Sonuç olarak Facebook veya yeni ismiyle Meta şimdilik direkt olarak kripto paraları destekleme fikrine sıcak bakmıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum (ETH), Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) için 5 Yıllık Tahmin!

Sonrakini Oku

Monero (XMR) İçin İddialı Fiyat Tahmini!

Bir Cevap Yazın