Altcoin Fiyatları: Bitcoin Rekorundan Sonra Sıra Altcoin’lerde!

Bitcoin (BTC) fiyatı son iki gündür ciddi bir düzeltme grafiği çiziyordu ve son saatlerde çizilen grafiklere bakıldığında lider kripto para biriminin toparlanmaya başladığı göze çarpıyor. Şu an için 56.000 dolarlık seviyenin üzerine çıkılarak 57.000 dolarlık desteğin geri kazanılmaya çalışıldığı görülüyor.

Bitcoin ve Altcoin’ler

Bunlara ek olarak 6.1 milyar dolarlık Bitcoin opsiyonu 26 Mart’ta sona erecek. Ancak analistlere göre BTC fiyatı 52.000 doların üzerinde kaldığı sürece bu durum herhangi bir sorun oluşturma potansiyeline sahip değil.

Peki, altcoin fiyatları Bitcoin’de yaşanan düşüş ve sonrasındaki toparlanma sürecinden nasıl etkilendi? Hadi bir göz atalım.

Altcoin Fiyatlarında Artışlar Var

Bitcoin konsolidasyona dönemine girdi ve altcoin’ler bu durumdan zaman kaybetmeden faydalanmaya başladı. Ortaklık duyuruları ve borsalarda listelenme haberleri arasında bazı altcoin’lerin gerçekten iyi performanslar gösterdikleri görülüyor.

Örneğin Cardano, Coinbase Pro’dan gelen haber ile piyasa değeri bakımından en büyük ilk on kripto para birimi içinde en iyi performans sergileyen coin oldu. Yapılan açıklamalara göre Coinbase Pro gerekli koşullar sağlanması halinde 18 Mart’ta ADA işlemlerini desteklemeye başlayacak.

ADA’nın yanı sıra Terra da (LUNA) kısa vadede çift haneli kazanç elde eden bir başka kripto para oldu. LUNA 14,60 dolar bandından 20,60 dolara kadar yükseldi ve %40’tan fazla artış yaşanmış oldu.

Bunlara ek olarak Basic Attention Token (BAT), Blockchain tabanlı web tarayıcısının, bir arama motoru sağlayıcısının satın alınmasının ve NFT işlevselliğini entegre etme planlarının etkileri ile yükselişe geçti. BAT 1,18 dolara kadar yükselerek %40’ın üzerinde artış kaydetti.

Geleneksel Piyasaların Etkisi

Küresel finans piyasaları Salı günü bireysel satışların beklenenden zayıf kalması,10 yıllık Hazine getirisinin yükselmesi ve günü %0,87 artışla 1,621’den kapatmasıyla baskı altına girdi. 16 Mart’ta belirlenen rekor seviyelerin ardından S&P 500 ve Dow karşı karşıya kaldı ve sırasıyla %0,16 ve %0,39 değer kaybetti.

Geleneksel piyasadaki bu görünüm ile birlikte BTC ve ETH’da nispeten stabil çizgiler görülse de genel kripto para görünümünün yükseliş içinde olduğu ifade ediliyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Rusya Devlet Başkanı Putin, Kripto Para İşlemlerinin İncelenmesi Talimatını Verdi

Sonrakini Oku

Dünyanın En Zenginlerinden Ray Dalio: “Hükümetler, Bitcoin’i Yasaklayabilir”

Bir Cevap Yazın