Almanya’nın En Büyük Bankası, JPMorgan Ağına Katıldı!

Almanya’nın en büyük bankası konumunda olan Deutsche Bank, ABD’li dev JPMorgan‘ın blokchain tabanlı ağı olan Bankalar Arası Bilgi Ağı’na (IIN) katıldı.

JPMorgan ve Blockchain

2017 yılında bir pilot proje olarak çıkış yapan JPMorgan önderliğindeki blockchain girişimi şu an tamı tamına 320 bankaya ulaştı ve söz konusu bankaların hepsi Ethereum tabanlı ağı kullanarak küresel ödemeleri gerçekleştirmekte. JPMorgan’ın ödemelerden sorumlu yöneticisi Takis Georgakopoulos, Almanya’nın en büyük bankasının da aralarına katılması ile çok daha büyük bir konuma geldiklerini ve Deutsche Bank’ın diğer devasa bankalardan sadece birisi olduğunu vurguladı. Deutsche Bank şu an için dünyanın Avro tabanlı ödemelerde birincisi konumunda.

JPMorgan ise IIN aracılığıyla Deutsche Bank’ın müşterilerine daha iyi hizmet sunabilmesini sağlayacak. Bankanın küresel ödeme ağı sorumlusu Ole Matthiessen konu hakkında yaptığı açıklamada IIN’nin zorlu ödemeleri yapmaktaki masrafları ciddi bir şekilde azalttığını ifade etti.

JPMorgan’ın ortaklaşa geliştirdiği Quorum isimli platformunu temel alan IIN ağı, bankalar arasında bilgi paylaşmak ve müşterilerin işlemlerini hızlandırmak konusunda inanılmaz bir yenilik getirdi.

JPMorgan’ın blockchain ağı aktif olarak yeni bankalar kazanmaya başlamasından beri aslında XRP yatırımcılarını mutsuz etmekte. Bu mutsuzluğun en büyük sebebi ise XRP’nin üst firması Ripple’ın IIN ile aynı fonksiyonlara sahip olması ve JPMorgan’ın gelişi ile alanda inanılmaz bir rekabetin baş göstermesi.

Ripple ve JPMorgan’a bu konuda Libra gibi bir rakip gelecek olsa da, ünlü bankanın CEO’su bunun tehdit olmadığını vurgulamıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Tim Draper Eleştirilen Bitcoin Fiyat Tahmininde Israrcı!

Sonrakini Oku

Ünlü Oyuncu: En Büyük Pişmanlığım Bitcoin Oldu!

Bir Cevap Yazın